Nástin historie vzpírání (13)

První neoficiální mistrovství světa: Londýn, Café Picadilly, 28-30. března 1891, devět účastníků ze 6 zemí. Dlužno předeslat, že před utkáním došlo k vyznané změně: cviky s jednoručkami byly odděleny od disciplín s činkou, tudíž 28. března se soutěž odehrávala s jednoručkami a 30. března „ve vzpírání.“

Můžeme tedy předpokládat, že jednoručky už do vzpírání nenáležely a zůstávají součástí gymnastiky, náčiním vzpírání je velká činka.

Původní mistr světa Zarafana
Původní mistr světa Zarafana

Zvažoval jsem, jestli vypisovat podrobné výsledky prvního dne, ale rozhodl jsem se záporně. Jde totiž o to, že podle uvedeného rozdělení vzešli z utkání dva vítězové – dva mistři světa. Většina zdrojů jmenuje pouze vítěze soutěže s jednoručkami, Lawrence Lewyho, nicméně ve druhé části Lewyho nahradil budoucí olympijský vítěz Launceston Elliot a dva další Angličané. V přípravné fázi museli závodníci zvednout 81,6 kg činku nad hlavu a spustit ji za krk; nejlépe uspěli Oscar Pfaun (Německo) a Belgičan Artur Francois. Následovaly disciplíny levou i pravou paží a mrtvý tah (!) do 181,5 kg. Jury rozhodla, že vítěz vzejde ze vzpírání 81,6 kg činky. Ital Zarafana udělal 8 opakování a Francois sedm. Podle takto postaveného hodnocení je původním mistrem světa Giacomo Zarafana, druhý Francois a třetí Pfaun!

Druhé neoficiální mistrovství světa: Vídeň, 31. července – 1. srpna 1898, prostor u cirku Prater, 11 závodníků ze 3 zemí. Akce byla uspořádána v rámci oslav 50. let vlády císaře Františka Josefa I. Rozhodčí: Viktor Silberer (Vídeň), prof. Hueppe (Praha), dr. Krajevskij (Rusko), Emanuel Bratmann a Theodor Friedl (Vídeň). Výsledné zdvihy 11 borců (Rusové G. Hackenschmidt a Quido Meyer, Francouzi A. Maspoli a Pierre Bonnes, domácí Türk, Binder, Johann Folly, Rudolf Forgatisch, Johann Boldrini, August Niedermann a Franz Stahr) v 10 silových disciplínách by vyžádaly rozsáhlou tabulku, omezím se tudíž na výkony vítěze Wilhelma Türka (TV 117,5 kg).

Mistr světa 1898 - Wilhelm Türk
Mistr světa 1898 – Wilhelm Türk

A) Trh pravou paží 76,5 kg (Hack a Maspoli zvedli 85,5 kg); B) Tlak jednoruček 121,2 kg; C) Kontinentální nadhoz jednoruček 145,4 kg; D) Tlak jednou paží 52 kg (Binder zvedl 53,6 kg); E) Tlak jednou paží s 50 kg na opakování – 3x; F) Kontinentální soupažný tlak 127,5 kg; G) Dtto nadhoz 150,8 kg; H) Soupažný tlak se 100 kg – 9x; I) Tlak jednou paží 61 kg (Hack zvedl 110,2 kg, Folly 80 kg a Niederman 90 kg); J) Opakované tlaky jednou paží s 50 kg – 12x (Hack udělal 19 opakování).

Jako druhý se umístil Edward Binder (těl. váha 128 kg) a třetí G. Hackenschmidt (St. Petersburg, těl. váha 93 kg). Disciplíny odrážely náplň tehdejší rakouské školy vzpírání (samé tlaky, výrazy a nadhozy, navíc s přemístěním na více pohybů a záklony u tlaků), což nadržovalo Rakušanům, ale velmi poškozovalo francouzské borce, zvyklé na tzv. čistý styl vzpírání.

Bodové hodnocení vycházelo z umístění v každé disciplíně – 1. místo 1. bod atd. Rozhodčí ke všemu dávali jakési trestné body za provedení, například „schön – rein – mangelhaft – verflucht – fehr schlecht – misslang,“ což se odrazilo v hodnocení (Türk – 30 bodů, Binder – 41 bodů, Hackenschmidt – 46 bodů atd.).

 

Tehdejší soutěžní nářadí
Tehdejší soutěžní nářadí