Natalie Marková: 18letá bikinka dobývá scénu v Anglii

Natalie, představ se prosím čtenářům Muscle&Fitness (věk, odkud jsi, jak ses dostala do Anglie, v jaké kategorii závodíš)

Zdravím všechny čtenáře M&F. Jmenuji se Natálie a teď koncem září mi bylo 18 let. Jsem původem z České Lípy – tatínka mám Čecha a maminku Slovenku. Do Anglie jsme se přestěhovali když mi bylo 5, takze tu uz žijeme 13 let. Závodím od konce srpna 2018 (kdy mi bylo teprve 16 let), v kategorii Bikini (v Juniorech i Open) a mám za sebou uz 10 soutěží. Sezónu jsem ukončila před dvěma týdny a teď jsem na začátku své první delší off season.

Jaké jsou tvé dosavadní úspěchy v bikini fitness, kterými se ráda pochlubíš?

Soutěžila jsem uz s mnoha různými federacemi tu v Anglii a za rok soutěžení jsem nasbírala celkově sedm 1. míst, sedm 2. míst a tři 3. místa. Můj zatím největší úspěch, je moje výhra na 2Bros (IFBB/NPC) BritishFinals, kde jsem se stala British Champion v Juniorkách a umístila se jako 2. v Open. Na moment kdy jsem vyhrála a předali mi meč nikdy nezapomenu. ☺

Je ti 18 let. Jak dlouho se věnuješ silovému tréninku a jaká je tvá sportovní historie?

Silovému tréninku se věnuji necelé dva roky. Na konci prosince 2017 jsem začala chodit pravidelně do posilovny s mamkou (mojí trenérkou a koučkou), a do 8 měsíců jsem se poprvé postavila na podium. Sportovní historii nemám téměř žádnou, jako dítě mě sport nikdy nebavil a dá se říct, že jsem ho téměř nesnášela (kromě přístrojového potápění, které dělám od 10 let).

Jak vážně bereš bikini fitness? Kolik času každý den mu věnuješ?

Bikini fitness beru velmi vážně, je to velká součást mojeho života a už si ani nemohu představit, že bych nechodila do posilovny a nesoutěžila. Trénuji 5-6x do týdne, 1.5-2 hodiny denně (záleží to v jaké fázi se právě vyskytuji). Pozingu, odpočinku a přípravě jídla také věnuji velký kus svého času-je to pro mne životní styl.

Jak populární je v Anglii 2BrosPro ve srovnání v UKBFF? Závodí stále někdo v UKBFF?

V UKBFF určitě lidé stále soutěží, hlavně ti kteří mají rádi postavy IFBB Elite Pros. 2BrosPro se ale těší veliké a neustále narůstající popularitě, hlavně kvůli tomu, že je to jediný způsob jak se v Anglii dostat do IFBB Pro League a následně se dopracovat na vysněné pódium Olympie.

Máš kamarádky i mezi slovenskými bikinkami? Znají tě? Píšete si?

V Anglii se znám s hodně holkami které taky soutěží, ale mezi českými a slovenskými bikinkami bohužel žadné kamarádky ještě nemám a taky určitě nejsem v Čechách a na Slovensku známá mezi soutěžícími. Doufám že v budoucnu naváži nějaké kontakty a přátelství (třeba přes Instagram).

Tvůj rok 2019 byl vynikající! Kam se v bikini fitness hodláš posunout v 2020? Jaké další soutěže tě čekají?

Děkuji! Jsem nadšená s tím jak tato sezóna dopadla. Teď mám v plánu trochu delší objemovku a v druhé polovině příštího roku se budu soustředit na IFBB Pro Qualifier soutěže protože bych ráda v budoucích letech získala IFBB Pro kartu. Hodnocené od porotců bylo tento rok velmi pozitivní, takže doufám že se mi příští rok bude opět dařit.

Mário Crkoň o tobě řekl, že můžeš být nejlepší bikini fitnesskou na světě. Je to tvůj cíl?

Ó díky Mario, jsi moc hodný! ☺ Tento sport je samozřejmě velmi subjektivní a stale se mění, takže je těžké říct co presně je ‘nejlepší bikini fitnesska’. V září jsem sledovala Olympii a samozřejmě je můj velký sen tam jednou stát mezi nejlepšími bikinkami na světě. Ovšem nejdůležitější je pro mne se pořád zlepšovat, posouvat hranice toho nejlepšího čím se mohu stát a inspirovat a také pomáhat jiným stát se svou nejlepší verzí (jako osobní trenérka a koučka). Velkou vášeň kterou cítím pro fitness bych ráda rozdávala a šířila dál.

Jak se díváš na bikini fitness po zdravotní stránce? Jakožto náctiletá jsi stále ve vývinu po hormonální stránce. Znamená to, že dáváš důraz na pauzu mezi soutěžemi, kdy míváš kalorie mnohem výš, než v přípravě?

Spolu s mamkou dáváme velký důraz na moje zdraví jak v přípravě tak i v off season. Po soutěžích se vracií přímo na moje ‘maintenace’ kalorie abych tělu dala energii, kterou vyžaduje a ustálila si opět hladiny hormonů po soutěžní sezoně. Závodění v bikini fitness je samozřejmě do určitého bodu ‘extrémní’ životní styl ale věřím, že když se to dělá chytře a vyváženě, s pestrou stravou, tak by to určitě nemuselo mít nějaké drastické zdravotní následky.

Můžeš prozradit, jaké konkrétní bikinky jsou ti inspirací? Ať už vzhledem, tak i přístupem

No těch je opravdu hodně. Když se jedná o vzhled tak mám moc rada top profičky v ifbb pro lize, jako treba Isu Pecini, Jennifer Dorie a Lauralie Chapados. 19ti letá Beatriz Biscaia je také mou velkou inspirací – obdivuji že se ji v mladém věku tak skvěle daří mezi více zkušenými staršími závodnicemi.