Naturální kulturistika? (Píše Josef Švub)

1.12. 2017 

Tak máme nové lidi. Ono to vlastně trvá relativně dlouho, dejme tomu od začátku třetího tisíciletí. Zmínění lidé se vyskytují v kyberprostoru, povětšinou na internetových fórech; jsou tudíž nehmotní a jejich totožnost zakrývá přezdívka, krycí jméno čili nick. Imaginární lidé. Podobně, jako tito diskutéři vytvořili své elektronické alter ego, pozměňují lidé svůj vzhled už dávno, jen vezměte tetování, kosmetické zásahy u mužů i žen, botox, silikon, kolagen, liposukce a podobně. To jsou skoro umělí lidé.

NAT 01 JE TO MOŽNÉJe to možné? 

natural Závodník divize natural. 

Jako člověk, který naživo, dočista zblízka a skoro na dotek spatřil některá největší esa profesionálního bodybuildingu, mohu konstatovat, že tito mužové nesporně dovedli lidský svalový potenciál až k vrcholu možného – Sergio Oliva, Greg Kovacs, Vic Richards, Mike Matarazzo, Dorian Yates, Ronnnie Coleman a další. Na tyto málem nadpřirozené postavy nelze zapomenout. Ačkoliv si za svou námahu a odříkání nesporně zaslouží úctu, svaly jsou sice skutečné, ovšem ne z hlediska původu – jde je zařadit do kategorie všeho umělého, falešného jako ženské kosmetické úpravy. Přestože mají můj značný obdiv, nemohu se ubránit otázce: Do jaké míry přispěla jejich svalům chemie?

NAT Deformace syntholem.

Osobně bych naturální (přirozený) bodybuilding přirovnal k ekologii těla. V mém chápání – a nechytejte mne prosím za slovo – je ekologie vztah k přírodě, její ochrana a minimalizace poškozování. Ekologie těla je tudíž úmysl (rozhodnutí) nakládat s ním tak, aby nedošlo k jeho úmyslnému poškozování. Skutečné vnímání obou pojmů sídlí v mysli, v duši a v srdci, nikoliv v nějakém dokladu o negativním testu na doping. Tady se téma stává složitým, věřím ale, že se dobereme k rozumnému závěru.

 ROB WHEELERRob Wheeler

Pokud by existovali, typickými natural-svalovci byli Tarzan a Conan Barbar: Jedli syrovou stravu bez chemických přísad, pili nekontaminovanou vodu a žili v čistém prostředí. Lze je přirovnat k nádherné přírodní scenérii, nedotčené lidskou činností, což je ostatně význam slova naturalis, znamenající stav, nastávající v přírodě při zrození. Byli vůbec někdy takoví kulturisté, potažmo sportovci? Co se týče umělé suplementace, tak první vítězové Mr. America v roce 1939 Bert Goodrich, Roland Essmaker a John Grimek naturálové byli; o chemických přísadách tehdejší stravy nemám informace. Přestože se (jak je pro dnešek díky internetu typické) objevila nařčení, že už Steve Reeves, Clancy Ross, Reg Park a další borci z let 1945 až 1955 užívali syntetický testosteron, není to podle mého názoru pravda. První steroid od firmy CIBA (Dianabol) se v USA objevil před rokem 1960 a  poprvé jej zkoušeli vzpěrači z Yorku. Záhy se rozšířil také do bodybuildingu, a protože nebyl nelegální, brali jej prakticky všichni – první se přiznal Joe Abbenda (1962), po něm Vern Weaver (1963), Don Howorth a celá dlouhá řada, taky vzpěrač Bill March. Z opačné strany byli tací, co steroidy odmítali, protože se báli o zdraví – Reg Lewis, Ron Lacy, Val Vasilieff nebo Jim Haislop, doping zásadně zavrhoval Chuck Sipes, trenér Vince Gironda a bodybuilder/herec Brad Harris, ale především Chet Yorton. Ten zahájil očistné snahy v USA svými soutěžemi Natural Mr. America v roce 1975, ovšem steroidní (a drogové) šílenství (a byznys) už nešlo zastavit.

redakce a doformisteČlenové redakce M&F a doformisté v roce 2016. 

S určením podmínek statutu natural-kulturisty byl a bude problém. Podle nejpřísnějších měřítek je to člověk, jenž nikdy nepozřel chemicky upravené potraviny a nápoje, neužil medikamenty, suplementy (prohormony, prekurzory testosteronu) včetně vitamínů, a přirozeně syntetické steroidy. Přiznejme, že takový člověk sotva existuje, snad jen jako divoch na poušti či v džungli. Neuznávám též soutěže, kde podstoupíte test a podepíšete prohlášení, že jste v posledním roce (dvou, třech) nebrali anabolika. Na druhé straně bych se osobně spokojil s tím, že si dotyčný nikdy neaplikoval anabolika ani růstový hormon; s kreatinem a rostlinnými steroly bych se netrápil.

RADO PAGÁČRado Pagáč

Mohu-li zde uvést, natural kulturisty jsou a byli všichni členové redakce Muscle&Fitness, kamarádi z České Třebové Vašek Papírník a Čestmír Rypka, majitel gymu v Kalifornii Rado Pagáč, legendární “Čtyři mušketýři” naší kulturistické historie A. Bačinský, J. Višný, M. Jablonský a zesnulý šéfredaktor Ludo Major. Sám sebou proklamovaný naturální bodybuilder/model/gladiátor a herec Mike O´Hearn podle názorů zasvěcených lidí z branže naturál není…a obráceně, takový Rich Piana nezakrývá nic a jak je populární!

NAT 07 MIKE OHEARNMike O´Hearn

 

Follow @MF_CzechSlovak