Naturální portrét: Bill Melby

Američtí kulturisté tvořili ve 40. letech m.s. svéráznou entitu, v podstatě opovrhovanou společností. Značnou měrou k tomu přispěl i fakt, že se mnozí nechávali fotografovat do „speciálních magazínů,“ prodávaných pod pulty trafik a zastrčených krámků. Snímky nahých svalnatých mužů jsou i dnes dostupné na specializovaných webech.

Tam rovněž najdete stovky záběrů Billa Melbyho, bodybuildera a zápasníka ze Salt Lake City (nar. cca 1925) od Bruceho z Los Angeles a ateliéru Western Photography Guild. Ač původně vzpěrač, mladý Melby přišel na chuť kouzlu tvarování těla prostřednictvím bodybuildingu a nakonec si prošlapal cestu až k medailovým postům na národních šampionátech.

MELBY 01

Hned po válce se předvedl čtvrtým místem z nejvyšší kategorie na AAU Mr. California, vzápětí skončil čtvrtý na AAU Junior Mr. America 1947 (1. George Eiferman, 2. Jack Delinger, 3. Carlos Rodriguez). Porážku vrátil soupeřům triumfem na Mr. Pacific Coast 1948, k tomu ještě přidal 3. příčku z Mr. Western America (1. Delinger, 2. Eiferman) a slibné 4. místo z AAU Mr. America 1948.

Naposledy pózoval v květnu 1949 na Mr. America v Clevelandu, Ohio a takto si do bloku zapsal Peary Rader (IronMan): „Na třetím místě skončil Bill Melby. Tento mužný reprezentant LoZan´s Gym nesplnil očekávání a kvůli zvýšené tělesné váze vypadal méně vyrýsovaný než loni. Melby je typem postavy i vzhledem velmi podobný Steve Reevesovi a jako vzpěrač disponuje mimořádnou silou.“

MELBY 02 SE STEVEREEVESEMMelby se Steve Reevesem.

 

Melbyho míry ani výkony jsem nedohledal, podle snímků mohl mít 90 kg na 180-185 cm výšky, nicméně nemohl jsem jej ani zařadit do kategorie „Síla wrestlingu.“ Také Melby hledal uplatnění v zápasnickém ringu a díky odvaze i dovednosti se záhy stal miláčkem diváků. Profesionální kariéru zahájil v Kalifornii, avšak největší úspěchy nasbíral na středozápadě od Detroitu po Chicago.

Kromě titulu mistra středozápadu těžké váhy 1957 vlastnil i titul NWA World Tag Team 1953 a NWA Texas Tag Team (s dalším známým bodybuilderem Pepperem Gomezem) 1957. Od profese stavitele bytových domů se Melby vrátil na žíněnku v roce 1963 v San Francisku a poté jakákoliv stopa po něm mizí.

MELBY 03

MELBY 04

MELBY 05