Inchova „nezvednutelná“ činka (3)

Žydrūnas Savickas
Žydrūnas Savickas

 

V roce 1953 na soutěži v Aberdeenu činku nadzvedli tři mužové: John Gallagher, Doug Cameron a Henry Gray. Dál vítězové NABBA Mr. Universe Bill Richardson a Eddie Elwood. V roce 1990 v Austrálii originální činku, patřící powerlifterovi a specialistovi na úchopové zvedání Bruce Whitemu, vytlačil jednou paží trojnásobný mistr světa v siláckém klání Bill Kazmaier. Welšský silák Chris James (113 kg) v roce 2000 činku soupažně přemístil a jednou paží vytlačil nad hlavu.

Alan Radley, Corey St. Clair a Steve Gardener pozvedli činku do výše asi 15 cm (roku 2000). Big Tony Scrivens udělal s činkou v levé ruce mrtvý tah. V říjnu 2003 americký silák Joel Sward ušel téměř 15 metrů s replikou Inchovy činky v každé ruce, stejně jako Andrew Durniat (2010). Matt Graham udělal mrtvý tah se DVĚMA replikami Inchovy činky (2005).

Jednou rukou nad podlahu nadzvedl Inchovu činku Dave Brown (2010), totéž do výše 1 metru svedl Adam Glass (2012).

Vůbec prvním mužem, jenž zvedl vyzývací 78 kg činku stylem předepsaným Inchem, byl v červnu 2002 v New Yorku americký vzpěrač a powerlifter Mark Henry, mohutný kus chlapa vážícího 187 kg. Prostě činku popadnul pravou rukou, vyrval ji k rameni a napůl vyrazil, napůl vytlačil do napnuté paže. Následně tutéž činku zvedl z podlahy levou rukou, přešel ke stolu a váhu jemně uložil na desku. Podle dr. Terryho Todda tutéž činku zvedl i trhem!

Bill Kazmaier
Bill Kazmaier

Markovi před léty prorokovali šanci na první dřep i mrtvý tah s 1000 librami (udřepl 432,5 kg kg a pozvedl 410 kg bez ekipmentu, jinak nadhodil 220 kg a vleže zatlačil 240 kg), nicméně dal přednost lukrativnímu kontraktu v profesionálním zápase.

V březnu 2008 na slavnostním setkání členů společnosti Oscara Heindenstama zvedl Laine Snook (výška 201 cm, váha 145 kg) repliku 78 kg činky levou rukou k rameni, o výtlak se však nepokusil. Snook (nar. 1969) je bývalý vrhač, rekordman v benčpresu a účastník skotských her. Po zranění páteře se věnuje výkonům v síle rukou.

Aby byl obrázek úplný, Steve Gardener s Alanem Radleyem vymysleli ještě náročnější úkol – nechali zhotovit tzv. Millenium Dumbell, což je činka vážící 103 kg, s osou o průměru maličko nad 6 cm. Zatím ji chlapi nadzvedávají nad podlahu, ale jestli tuhle masu železa někdy někdo dostane nad hlavu jako Inch, zůstává otázkou.

 

Corey St. Clair

Corey St. Clair

 

Mark Henry
Mark Henry