Nejlepší českoslovenštní kulturisté roku 2018 – Tomáš Tabačiar

Tomáš Tabačiar

Věk: 33 let
Výška: 172,6cm
Hmotnost: soutěžní hmotnost na limitu 212 liber, tedy 96,1kg, mimosoutěžní hmotnost okolo 105kg

Tomáš Tabačiar a 2018

O skvělém roku 2018 v podání Tomáše Tabačiara jsme vás informovali v článku z 4.12. 2018. Článek jasně vysvětluje, proč byla ta loňská sezóna pro Tomáše tolik úspěšná.
Tomáš Tabačiar je slovenským kulturistou závodícím v IFBB Pro lize, kde nastupuje v kategorii do 212 liber. Jeho rok 2018 byl tak dobrý, že Tomáš zcela bez debat patří mezi nejlepší československé kulturisty pro rok 2018.

ME 2009, Tomáš Tabačiar, Foto: EASTLABS

Tomáš totiž opakovaně útočil na ty nejvyšší příčky. Povedlo se mu to v každém jeho soutěžním startu. Ty nakonec byly tři a Tomáš v nich porážel závodníky, kteří mají historii na Olympia víkendu. Vrcholem byl závod v Dominikánské republice, kde Tomáš zatopil dokonce i Jose Raymondovi.
Do pozice jednoho z nejlepších československých kulturistů napříč všemi federacemi a jednoho z nejlepších kulturistů do 212 liber na světě se však Tomáš musel pracně vypracovávat. Jak těžké to bylo? Kolik mu to zabralo času? Jaké úspěchy mezitím posbíral? To se dozvíte v několika odstavcích níže. Právě tyto sloupce by měly ještě umocnit realitu, ve které Tomáš Tabačiar žije. Tomáš Tabačiar to dokázal… rozhodně však ale ještě nekončí!

Nejlepší na Slovensku i v Evropě

Tomáš Tabačiar má za sebou dlouhou cestu kulturisty. Postupem času si vybojoval pozici nejlepšího klasického kulturisty na Slovensku. V roce 2010 na ME se dokonce stal absolutním šampionem. Na tomto šampionátu mimochodem Slováci (Peter Kokoška, Marián Čambál, Štefan Havlík a Rastislav Solár) získali navíc ve váhové kulturistice 4 zlaté medaile z 8 kategorií. V této chvíli byl Tomáš nejlepším evropským klasikem. Jeho ambice stoupaly a kariéra se vyvíjela.
V roce 2012 se Tomáš nachystal na světový šampionát v klasické kulturistice. Ani tam nezklamal. Vybojoval bronzovou medaili v neuvěřitelně silné kategorii do 175cm

. Potkal se tam s v té době v životní formě závodnícím Jehyung Ryu. Dnes již legendárním kulturistou, kterého například já i Lukáš Topinka řadíme mezi nejlepší kulturisty planety. Samozřejmě ne velikostí, ale kvalitou. Tomáš zde úspěšně ukončil svou kariéru v klasice.

Váhová kulturistika – Tabačiar 2.0

Dalším logickým postupným krokem byl posun do váhové kulturistiky. V klasice už Tomáš neměl moc kam se posouvat. Rozhodně ne, pokud by chtěl být lepším kulturistou. O 50 týdnů později po svém startu na MS v klasické kulturistice nastoupil Tomáš na MS mužů 2013. Svou soutěžní hmotnost v tomto období posunul z 75,4kg (2012) na 83,75kg (2013). Na světovém šampionátu tak nastoupil do kategorie kulturistika mužů do 85kg.

V tuto chvíli nebyl nejlepším Slovákem. Logicky ani nejlepším Evropanem. Už vůbec ne nejlepším na světě. Ale započal novou etapu své sportovní kariéry, která se neustále vyvíjela od roku 2006, kdy Tomáš Tabačiar začal závodit. Na MS skončil 8. z 23 závodníků. Povětšinou mnohem zkušenějších závodníků. Šampionem jeho kategorie se tehdy stal Hadi Choopan. V současnosti velice nedoceněný kulturista, který se nemůže již dva roky po sobě dostat do Ameriky, kam se už dvakrát kvalifikoval na Olympii.
Váhovou kulturistiku však Tomáš nezačínal na MS, absolvoval před tím start na pohárovce blízko své domoviny na International Austria Cup 2013. S hmotností 86,5kg se zde stal absolutním vítězem. Právě v absolutce porazil 123kg vážícího Jardu Paseku. Na soutěži závodili také například Jiří Vacek a Vojta Koritenský.

 

Tomáš Tabačiar 3.0 pod vedením Jozefa Píryho

Tomáš se neustále zlepšuje. Na větší úspěchy si však ve váhové kulturistice musí počkat. Domácí vítězství na Mozolani Classic 2014 se ale určitě počítá. Zklamáním je však další ročník této soutěže, která se v roce 2015 koná v Bratislavě. Tomáš zde nastupuje ve formě, která je neuvěřitelná. Neuvěřitelná tím, jak zlá v porovnání s tím, na co je Tomáš zvyknutý, ve skutečnosti je. Tomáš reaguje razantním krokem. Navazuje spolupráci s Jozefem Pirym. Jedná se o krok, který zásadním způsobem mění kariéru Tomáše Tabačiara k lepšímu.
O půl roku později nastupuje Tomáš na prkna OLYMPIA Amateur 2015 v Praze. Tam ukazuje svou životní pekelně vyrýsovanou k dokonalosti dotaženou brutální formu. Tomáš Tabačiar je v tuto chvíli úplně jinde, než kde byl začátkem roku 2015. Je kulturistou, který patří mezi nejlepší amatéry ve váhové kulturistice v celé Evropě. V tuto chvíli může začít pomýšlet na možnou kariéru v profesionálech.

Tomáš Tabačiar, Foto: EASTLABS

Na tuto etapu je ale stále ještě čas. Tomáš Tabačiar, otec 3 dětí a vynikající manžel, nikam nespěchá. Své úspěchy z roku 2015 potvrzuje i o rok později. Stává se absolutním mistrem Slovenska pro rok 2016 a na ME bere bronzovou medaili. Na Diamond Cupu v Žilině v nejlepším souboji dne poráží Samira Troudiho, což se ukáže až v letech 2017 a 2018 jako nesmírně cenný skalp. Na podzimních Arnold Classic Europe 2016 i EVLS Prague Amateur 2016 bere druhé místo. První místo dokonce přidává z IFBB Diamond Cup Greece.

Tomáš Tabačiar 4.0 nyní jako IFBB PROfesionál

Léto 2017 je začátkem další etapy úspěšné kariéry Tomáše Tabačiara. Absolvuje totiž svůj profesionální debut. Odlétá do dalekého Chicaga, kde závodí spolu s Andrejem Mozoláním a Honzou Kubíkem v našlapané kategorii kulturistika do 212 liber. Celkově 24 závodníků. Tomáš končí 14. Není to úspěch, ale vzhledem k nepovedené formě určitě ani neúspěch. Je to velice podobný výsledek, jako když na MS v roce 2013 skončil osmý.
Pro rok 2017 to však není konečná. Tomáš využívá příležitosti startovat „doma“ v Praze. Kdo ví, kdy příště se taková šance znovu naskytne. Na EVLS Prague Pro je z toho 7. místo. Mohlo být lépe, ale Tomáš se určitě nezlobí, protože ani tentokrát neukazuje formu, jaká ho zdobila v amatérech. A už vůbec ne tu FORMU, kterou se v Praze prezentoval v roce 2015.
Zbytek, budoucnost, je historie. Proto znovu přidávám odkaz k článku z 4.12. 2018, kde je skvěle popsán veleúspěšný rok 2018 Tomáše Tabačiara. Rok, kterým se zřejmě kvalifikoval na Olympia víkend pro rok 2019.

 

Tomáš Tabačiar v Rakousku, Foto: Size and Symmetry

Plagát Tomáše Tabačiara z roku 2010 od Igora Kopčeka