Nostalgie: Abe Goldberg

Zrovna nedávno jsem si znovu přečetl článek z místního Zpravodaje o historii kulturistiky v našem městě. Jelikož jsem tu dobu prožil, mám na ni krásné vzpomínky. Byli jsme v relativní izolaci, mladí a nezkušení, informace jsme pasivně přebírali z časopisů, ale měli jsme nadšení.

O to víc mne zajímá éra opravdových průkopníků ze 40. a 50. let minulého století, kterým v retrospektivě tak trochu závidím možnosti i větší rozhled, přestože byli o dvacet let starší; jsem přesvědčený, že jsme sdíleli stejný zápal („entusiasmus“ se taky říkalo) a zanícení pro věc. Na rozvoj bodybuildingu měli nepochybně velký vliv majitelé prvních posiloven, působící jako koučové, trenéři, dizajnéři náčiní, učitelé i závodníci.

Abe Goldberg

Řídit úspěšnou posilovnu byl nesnadný úkol, nicméně Abe Goldberg se s ním vyrovnal natolik dobře, že se stal doslova legendou. V článku „Muscle Building is My Bussiness“ z roku 1954 napsal o své nadšené práci s klienty, kteří toužili po zlepšení i o tom, že opravdové bohatství se nenalézá v bance, nýbrž v investici do pomoci druhým.

Narodil se 14. listopadu 1924 (má tedy výročí nedožitých 85 let) na Manhattanu, New York, v židovské rodině, a jako hubený kluk začal ve 14 letech posilovat kliky a shyby na hrazdě. První činku si koupil až za tři roky a ve dvaceti už měl tak řečenou „bezchybnou“ postavu. Když vypukla válka, Goldberg odjel bojovat do Evropy, a přestože byl zraněný, po návratu se k tréninku vrátil. V tehdejší filiálce Joe Weidera v New Jersey našel práci skladníka, navíc mohl sbírat zkušenosti od starších kulturistů.

Na AAU Mr. America 1946 jej rozhodčí ocenili 6. místem, potom vyhrál jedinou soutěž, IFBB Mr. Eastern North America 1948 plus podtitul Most Muscular Man. V roce 1950 Abe naplnil svůj sen a otevřel „Abe Goldberg Health Club“ na Lower East Side v NYC. Nevíme, jak ji dokázal vybavit tehdy nejmodernějším náčiním, faktem ale je, že se brzy stala Mekkou všech šampiónů oné doby.

U Goldberga trénovali „Master Blaster“ Joe Weider, Reg Park, Marvin Eder, Clancy Ross, Leroy Colbert, Enrique Thomas, John Tristram, Art Zeller, Arthur Harris a Dominick Juliano – co jméno, to perzóna a pojem. Jak vidno, Goldberg sám měl velkolepou postavu s úžasným trupem, což potvrzuje text z YOUR PHYSIQUE 1951: „…a snad nejlépe vyvinutý hrudník v celé Americe.“ Abe Goldberg zůstal uznávanou osobností na new yorkské kulturistické scéně až do své smrti 4. prosince 2002.

Weider a Abe Goldberg