NPC EUROPEAN: Na Olympii míří Lukáš Osladil!

NPC EUROPEAN

Nejočekávanější závod pro české profesionály IFBB PRO v letošní sezóně je za námi. Po jeho skončení může nastat hodnocení a jaké bude? Pokud jej hodnotím jako celek z pohledu české výpravy, tak musí být úspěšný. Hned 3 naši závodníci (z toho dvě jsou kulturistky: Margita Zámolová a Alena Hatvani) se na základě svých mimořádných výsledků přímo kvalifikovali na Olympii do Las Vegas. Pokud jde o individuální výsledky, tak tam jsou velké úspěchy, ale také hořká zklamání.
Je neuvěřitelné, kam se česká kulturistika posunula za poslední roky. Na závodě ve španělském Alicante jsme měli hned 4 zástupce. Každý z nich měl své ambice, ale jako vítěz už před závodem nastupoval Honza Turek, který ještě před týdnem slavil vítězství v konkurenční federaci Elite Pro, aby se o další týden později zřekl statusu profesionála a zkusil vybojovat profesionální kartu IFBB PRO na přidružené amaterské soutěži. To se mu také povedlo a právě on byl tím 4. Čechem ve startovním poli.
K soutěži nakonec nenastoupil Igor Illés. Mnozí fandové asi nebudou překvapeni, protože už by asi nestačily prsty jedné ruky k tomu dopočítat se kolika soutěží se zúčastnit měl a nakonec nenastoupil. Oficiální důvod jsou žaludeční problémy. Bez ohledu na to, zda máte tohoto kulturistu rádi, nebo ne, tak je jasné že po několikaměsíční přípravě je tohle nepříjemná situace.

Kulturistika OPEN

Na fotografie ze závodu stále čekáme.

Lukáš Osladil

Lukáš jede znovu na Olympii. Česká sázka na jistotu a dlouhodobě nejlepší český kulturista. Papírově byl právě on největším favoritem, protože k závodu nastupoval jako 8. muž loňské Olympie. Tím se samozřejmě ze startovního pole nikdo nemohl pyšnit. Jeho soupeři sice měli velká jména, ale výsledkově se na šampiona Arnold Classic Brazil vůbec nechytali a pokud jde o zkušenosti, tak tam byl Lukáš míle před ostatními.
Po semifinále bylo celkem jasné že, Lukáš bojuje o umístění v Top 4. Na základě pohybu závodníků v rámci vyvolávání se dalo předpokládat, že kdokoliv z těchto 4 závodníků je ve hře o vítězství. Čtveřici James Hollingshead, Lukáš Osladil, Rafael Brandao a Regan Grimes rozhodčí stavili různě mezi sebe aby mohli udělat co nejlepší rozhodnutí.
Lukáš vybojoval druhé místo za Jamesem Hollingsheadem. Já osobně se s tímto výsledkem ztotožňuji, ale na prvním místě bych měl Brazilce Brandaa. Lukáš dominoval zadním pózám, ale v těch bočních ani čelních mě osobně nezaujal. Lukáš Osladil je jako kulturista vynikající a má vlastně jen jednu slabinu. Širší pas a zle poskládané břišní svalstvo. Z mého pohledu s tím při pozování velmi bojoval i on sám, když měl problém naskládat se správně do póz. Pokud jde o Lukášovu vyhlášenou připravenost, tak z nejlepších závodníků ho troufl pouze Brandao. Lukáš nebyl tak ostrý, jako dokáže, ale mě osobně to vůbec nevadilo.
Na soutěži jakou bylo NPC EUROPEAN šlo vlastně o jediné. Skončit v Top 3, která v tomto případě zajišťuje přímou kvalifikaci na Mr. Olympia. V tomto směru splnil Lukáš fanouškovská i svá očekávání na 100%! To je to jediné na čem doopravdy záleží. Vyhrát by bylo moc hezké, ale Lukáš má na svém kontě mnohem cennější vítězství. Pokud nic nepřekazí korona, tak se i v letošním roce představí na Mr. Olympia, kde se ještě pokusí vylepšit loňské 8. místo.

Jan Turek

Zopakuji to podstatné. Minulý víkend závodil v Praze na ELITE PRO PRAGUE, kde získal profesionální vítězství. O 9 hodin později druhý den ráno seděl v letadle do španělského Alicante, kde se chystal vybojovat profesionální kartu IFBB PRO. Startem na NPC soutěži se zřekl konkurenční profi licence. Závod absolutně vyhrál a stal se znovu profíkem. Jinými slovy postup z druhé ligy do ligy první. Tím dostal šanci bojovat mimo jiné i proti nejlepším českým kulturistům o účast na největší soutěži ve světě kulturistiky, Mr. Olympia.
Honza Turek absolvoval 24 hod. po přestupu do profesionálů svůj profi debut a v kolik konkurenci dalších 18 borců obsadil neskutečné 8. místo. Utíkejte k Honzovi na Instagram a podívejte se na jeho Stories. To vydá za desítky mých řádků. Tak upřímnou radost z 8. místa jsem ještě neviděl. Honza si splnil svůj dlouholetý sen a rozdal si to s těmi nejlepšími evropskými závodníky. Jako bonus skončil druhý z Čechů, když dokázal porazit jak Slavoje Bednáře, tak i Milana Šádka. Jsem přesvědčen o tom, že s něčím takovým před závodem nepočítal.
Honza vypadal výborně. Jeho dobrá stavba pro něj udělala strašně moc. K tomu úzký pas, vynikající detaily na vršku těla, obrovská ramena, těžkými tréninky vybudovaná hloubka zádových svalů, skvělá forma zepředu, zezadu i z boku. Honza rozhodně nepatřil mezi nejobjemnější závodníky, ale na druhou stranu neměl slabinu a nic, co by rušilo dojem z jeho postavy. Připraveností se vyrovnal nejlepším. Skvělé představení a naprosto férové umístění.

Milan Šádek

Po odpadnutí Big Ramyho ze startovní listiny si jel nejen pro kvalifikaci na Olympii, ale také pro své první vítězství mezi profesionály kategorie Open. Realita však byla jiná. Krůta a nemilosrdná. Nikoho nezajímá, že byl tvrdé dietě víc jak půl roku. Milan Šádek obsadil 10. místo a nemyslím si, že by si ve španělském Alicante splnil jakýkoliv ze svých cílů. Pokud jsem u Honzy Turka mluvil o opravdu upřímné radosti u člověka, který doopravdy miluje tento sport a má pro něj obrovsky silnou vášeň, tak u Milana zřejmě půjde o úplný opak. Není moc kulturistů, kterým já i fandové přejeme tolik úspěch. Milanovi to však ve Španělsku nevyšlo. Bude velice zajímavé, jakou cestou se vydá dál.
Upřímně vůbec nevím proč to nevyšlo. Z fotek před závody to vypadalo, že minimálně pro zadní postoje si Milan přináší tu nejlepší formu, jakou kdy / kde ukázal. Ve Španělsku se ale ve srovnání s ostatními závodníky ztrácel. Nebyl zdaleka tak ostrý, jako například v Charlotte 2017, nebo NY 2019, ale formu měl sakra dobrou. Z nějakého důvodu na něm nesvítily svaly tak, jako když porážel závodníky, kteří mají 120 kg. Byla dieta moc dlouhá? Nedokázal do sebe Milan před závodem dostat dost sacharidů? Nebo se mu od loňského roku nepovedlo nabrat svaly? Milan je vždy tím závodníkem, který mezi ostatními vyčnívá, i když nemá takové objemy. Včera se ztrácel a já nevím, co s tím plánuje udělat. Další dny ukážou, jak se k této zkušenosti Milan postaví.

Doplněno – Milanův příspěvek na Instagram

Europa Pro má pro mě hořkou příchuť, podobně jako loňské Portugalsko. Cíl zvítězit se nepodařil, přestože jsem si věřil a představil ve svém osobním vrcholu. Bohužel Evropský styl rozhodování klade více důraz na velikost než v USA, kde jde o komplexnost. Jsem si toho vědomý a chci být úspěšný na všech kontinentech, proto desáté místo přijímam jako výzvu. Snad jsem nikoho nezklamal, za sebe vím, že jsem dokázal posunout svůj vlastní limit a byl jsem připravenější než kdy jindy, symetrie a proporce jsem zachoval. To jsem slyšel i od hlavního rozhodčího, že jsem vynikal ve všem na ostatníma, ale chce vidět více hmoty. Díky všem za podporu, byla to dlouhá jízda, od prvního února v přípravě mělo taky svoji daň, ale když vidím, co jsem prezentoval, jsem šťastný. Výsledek mrzí. Letos šance odcestovat na Olympii stejně není, takže dámy a pánové, sledujte. Děkuji každému fanouškovi, ale i každému, který má z tohoto výsledku radost. Díky @tomasburesifbbproofficial za to, co jsme předvedli a @amixnutrition_czech za podporu

Slavoj Bednář

Slavoj Bednář mě poslední dva roky jako fanouška českých kulturistů doopravdy baví. Narozdíl od Milana a Honzy, kteří jsou na začátku své kariéry, si Slavoj v IFBB PRO lize prodlužuje svou nesmírně úspěšnou kariéru. I on si však plní svůj cíl porovnávat se s těmi nejlepšími na světě. Moc se mi na něm líbí přístup s jakým bilancuje závody. Z tohoto důvodu nevím, jak bude brát výsledek v podobě 12. místa. Já před závodem tipoval, že bude bojovat na hranici 10. místa. Proto si myslím, že výsledek ani předvedena forma nemohou být zklamáním.
Je velice těžké porovnávat letošního Slavoje s tím loňským, protože nemáme k dispozici kvalitní fotky ani video ze závodu. Slavoje nechci urazit, ale nejspíše před sebou má několik málo let zbytku své kariéry. Po 3 dekádách tréninku u něj nemůžeme očekávat žádná výrazná zlepšení. Jenže on se pro rok 2019 zlepšil mimořádně. Letos vypadal velice dobře. V čelních i bočních pózách byl brutální. Loni mě však zaujal i v pózách zadních, kde podle mě včera bohužel ztrácel a byl nevýrazný. Mohu se ale plést, soudím pouze z nekvalitního videa. Jeho most muscular ale patřil mezi nejlepší na soutěži.

James Hollingshead

James je člověk se kterým se znám 5 let. Moc mu fandím a vím, co pro něj znamená letošní příprava, kterou musí absolvovat bez svého kamaráda Luka Sandoa. Z tohoto důvodu mu vítězství přeji. Po sportovní stránce však rozhodnutí rozhodčích považuji za velice smutné. Takto si vítěze profesionální soutěže nepředstavuji. Pokud jsem psal výš, že měl Lukáš problém naskládat se do póz, tak u Jamese to platí několikanásobně. Břicho byl problém z několika póz a nevypadalo to vůbec dobře. Nehledě na to, že postrádal separaci.

Rafael Brandao

Rafael nejspíš bude zklamaný. Asi si věřil na Jamese, také ale asi na Lukáše. 3. místo je v tomto zklamáním ale zároveň také velkou výhrou, protože Rafael necestoval do Evropy zbytečně. Kvalifikoval se na Olympii a to je to hlavní. Na Olympii bude tím zřejmě nejmladším závodníkem a je skvělé že bude mít stát jako Brazílie svého reprezentanta.
Rafael vypadal výborně. Byl nejlépe připraveným závodníkem na prknech a nešlo se na něj nedívat. Přesně to čím nezaujal James, tak v tom Brazilec exceluje. Nemá takové objemy, ale zároveň má od 12 cm v pase míň, a do toho neuvěřitelnou kvalitu a detaily. Jeho svaly působí svěže a zdravě. Vymalované partie zapadají do sebe a všechno se vrací zpátky ke středu těla, který má vynikající. Rafael byl v mých očích bezkonkurenční.

Regan Grimes

Regan Grimes má svůj potenciál díky široké kostře. Já osobně však jeho 4. místo považuji za velký dárek od rozhodčích. Na takové kostře bych očekával víc svalů. Zároveň mu chybí kvalita.Nezaujal ani formou a vedle svých soupeřů byl měkký. Měl bych ho na 6. až 7. místě, možná i hůř. Rozhodlo jméno.

Samson Dauda

Samson Dauda má za sebou taktéž velice dlouhou únavnou přípravu během které dokonce závodil na privátní soutěži v Koreji. Dle dostupných materiálů závodil ve Španělsku ve fantastické formě, ta však v průběhu závodu vadla. Pokud by se hodnotilo i semifinále, včera tomu tak nebylo, tak mohl skončit klidně 3. Ve finále už ztrácel a proto je 5. místo solidní výsledek.

Marc Hector

Marc Hector – pokud neznáte tohle jméno tak si ho zapamatujte. Marc Hector ve Španělsku absolvoval svůj profesionální debut během kterého určitě zaujal. Skončil 7., no já osobně jsem ho měl na místě 4. Jako jediný se svou estetikou chytal na Brazilce Brandaa. Pokud jde o tvary a kostru, tak právě tento začínající anglický profesionál má jeden z největších potenciálu současnosti. Jediné co mu chybělo a chybí jsou lepší stehna. Věřím že tuto slabinu časem zlepší a dotáhne.

Výsledky NPC European:

1. James Hollingshead
2. Lukáš Osladil
3. Rafael Brandao
4. Regan Grimes
5. Samson Dauda
6. Andrea Muzi
7. Marc Hector
8. Jan Turek
9. Jamie Christian-Johal
10. Milan Šádek
11. Marcelo Cruz
12. Slavoj Bednář
13. Vladislav Sukhoruchko
14. Kuba Cielen
15. Kille Kujala
16. Roberto Buonomo
16. Marek Olejniczak
16. Dimitris Tripolitsiotis