O vývoji cviků a kulturistického nářadí (2)

Bohlig1880V minulém díle tohoto seriálu jsem uvedl: „Patent na činečky s pružinami v rozpůlených držadlech měl Eugen Sandow, německý lékárník Ernst Bohling cestoval kolem roku 1880 po Evropě a předváděl svůj styl cvičení s malými jednoručkami, které se ujaly pod názvem Bohlingovy činky.“

Povědomí o Bohligovi (nikolivěk Bohling, bývá psáno i Böhling) mám už dávno, protože bývá občas připomínán, nicméně detaily mi dlouho unikaly; až nyní mohu nabídnout víc.

Ernst Bohlig se narodil 22. listopadu 1846 v Mutterstadtu, obci v Porýní-Falcku, ležící jihozápadně od Mannheimu. Otec Dr. Franz Josef Bohlig (1815-1874) byl lékárníkem a syn převzal profesi po něm, čekal jej však mimořádně rušný život.

Jak a kdy se Bohlig zapojil do silácké branže, nevíme. Sám sebe nazval „Nejsilnějším mužem světa“ a s ukázkami síly cestoval po Evropě, zejména Švýcarsku, Maďarsku a Rakousku; v roce 1875 odjel na parníku Cimbria do Ameriky, v New Yorku navázal kontakt s Německo-americkou gymnastickou asociací, záhy nabyl popularitu a získal několik ocenění. Vrátil se v roce 1880 a jako „silný gymnasta“ vystupoval po Rakousku – Vídeň, Salzburg, Graz. Dobové noviny Allgemeine Sport Zeitung (červenec 1882) jej popisují jako malého muže s dobře vyvinutými pažemi a hrudníkem, jenž před důvěryhodnými svědky předvádí výkony ve vytrvalostní síle.

Například 3. října ve Vídni 16krát vytlačil dvě 34 kg činky, dál současně vytlačil 46,7 kg a 34 kg, a nakonec zvedl jednou paží 70 kg a druhou, po podání činky, 34 kg. Vystoupení sám komentoval a nabízel 1000 franků tomu, kdo jeho výkony zopakuje. Salzburgem Volksblatt uvádí, že Vídni není žádný podobně silný vzpěrač, neboť Georg Ernst zvedne pouze 59 kg a Franz Stahr 63 kg.

Začátkem července 1882 se Bohlig předváděl císařské výsosti princi Ludwigovi Viktorovi a princi Friedrichovi, upoutal rovněž zájem samotného císaře Františka Josefa a císařovny Alžběty Bavorské, od nichž obdržel diplom.

V roce 1912, když žil v Berlíně, byla jedna ulice v Mutterstadtu na jeho počest nazvána „Ernst Bohlig Strasse,“ v roce 1942 název změnili na „BohligStrasse.“

Zemřel 24. října 1918 v Heidelbergu. Nikdy jsem neviděl vyobrazení jeho činek, popis říká, že se jednalo o dva disky spojené kratší osou a zajištěné uzávěry. Na rozdíl od koulových jednoruček vyhovovaly více těžším vahám, takže kupř. Karl Witzelsberger s nimi v roce 1904 nadhodil v součtu 145 kg, zatímco John Grün zvedl s koulovými činkami jen 125 kg a Alexandre Maspoli 128 kg.