Objevte: pullover + tlak s velkou činkou

|text: JOSEF ŠVUB |foto: archiv M&F 

V kulturistice bývá často skloňováno slovo efektivita neboli účinnost a s tím snaha o vykonávání obvyklých činností jako trénink či stravování tak, aby přinášely co nejlepší výsledky.

Konkrétně v tréninku na svalové objemy je třeba vybírat cviky, schopné vyvolávat požadované účinky, cviky těžké a namáhavé, se společným zapojením několika svalových skupin. Pro tricepsy tyto podmínky splňují tři: kliky na bradlech se zátěží, benčpresy úzkým hmatem a pullover + tlak s velkou činkou.

V pomyslném žebříčku absolutně nejúčinnějších cviků řadím pullover s tlaky na třetí místo za dřepy a mrtvý tah. (Zbývající kandidáti bez pořadí: veslování s T-držákem, přitahování v předklonu, soupažné tlaky, benčpres a shyby se zátěží.

Způsob provedení

Lehněte zády na dostatečně vysokou rovnou lavici a nechte si na prsa podat činku, kterou chytíte rukama přibližně 20–25 cm od sebe. Záměrně nehovořím o EZ-čince s jejími různými tvary ohybů a relativní obtížností naložení vah na 90 kg a více.

Začněte s činkou na hrudníku. Vytlačte ji asi 20 cm vysoko a veďte obloukem dozadu přes hlavu a dolů, kam až vám pružnost ramenních kloubů dovolí. Před negativní fází pohybu se nadechněte.

pullover do tlaku 2

V nejspodnějším bezpečném místě zastavte, silně zatáhnete a s výdechem vraťte činku zpátky do výchozí pozice na hrudníku.

Odtud udělejte výtlak jako při benčpresu úzkým hmatem. Během tlaku činky do napnutých paží vydechujte a při jejím spouštění na hrudník nadechujte.

Follow @MF_CzechSlovak