Objevte veslování s T-držákem

|text: JOSEF ŠVUB
Netuším, podle jakých měřítek nebo zásad lidé v posilovnách volí cviky na jednotlivé svaly. Prvním faktorem zřejmě bude prostá dostupnost náčiní, buď činky, kladky nebo stroje, dalším vliv náhodného impulzu, kdy byli s nějakým cvikem seznámeni a oblíbili si jej. Za třetí snad pohodlnost, plynoucí z postoje „tento cvik (například shyby, veslování, mrtvý tah) je namáhavý a nebezpečný, proto budu dělat jiné.“ O tom, že by průměrný rekreační iron pumper nahlédnul do anatomie, projevil zájem o funkce svalů a poučen pátral po příslušných cvicích, vážně pochybuji. Část dotazů pak směřuje na instruktory, zbytek by měly nahradit časopisy.

Veslování s T-držákem v podání Ronnie Colemana.

PROVEDENÍ CVIKU

Popis techniky lze shrnout do jedné věty – zaujměte základní silový postoj s pokrčenýma nohama a prohnutými zády, uchopte držák a přitahujte zátěž ke hrudníku tak, aby pohyb vycházel ze zad (addukce lopatek). V dalším textu se proto budeme věnovat tomu, co byste při veslování dělat neměli.

● Když vám někdo bude radit, abyste se kvůli prodloužení pohybu postavili na podložku (viz foto), raději neposlouchejte. Delší dráha nevyváží riziko nadměrného namáhání páteře, o vratkém postoji nemluvě.

● Veslování procvičuje latissimy a svaly střední oblasti zad. Použijete-li úzký paralelní držák a směrem nahoru odtahujete lokty do stran, rozvíjíte záda do šířky. Z pohledu pozičního tréninku docílíte tímto cvikem jak protažení, tak kontrakci svalů, je tedy neefektivní zařazovat do tréninku ještě další přitahovací cviky s činkou.

● Je-li veslovací tyč krátká, nebude veslování vyhovovat vysokým cvičencům (nad 190 cm), kteří už ve výchozí pozici budou stát hodně vzpříma.

● Nejlepší stabilitu těla zabezpečíte s chodidly asi 10–15 cm od sebe. Postoj na šířku ramen a širší zbytečně zatěžuje kyčle a třísla.

● Nadměrně vysoká zátěž svádí ke škubavým pohybům a postupnému napřimování trupu. Naložte si váhu pro 8–9 stylově čistých opakování a dvě s mírnou, zvládnutou dopomocí trupu.

V některých posilovnách mají držáky s různými možnostmi úchopu; široké, paralelní i zahnuté. Vyzkoušejte je a zůstaňte u toho, který vám nejlépe sedí. Důležitý je rovněž průměr, tyčky menší jak 27–28 mm se zařezávají do dlaní. Chcete-li, cvičte v rukavicích a bez obav si vezměte trhačky.

Veslování kromě unikátního účinku na zpevnění těla rozvíjí tahovou sílu, použitelnou při zvedání zátěží od země i všechny tahové pohyby směrem k tělu. Slouží tudíž jako skvělý doplňkový cvik pro přemístění na prsa a mrtvý tah.

Není od věci, abyste čas od času prověřili svou vytrvalost i mentální odolnost závodem na čas (kolik opakování se středně těžkou váhou zvládnete v limitu jedné minuty), případně zařadili maratónskou sérii s krátkými odpočinkovými pauzami až do stovky opakování!