Ohlédnutí

Mít doma velký archiv časopisů, knížek a vůbec publikací o silových sportech je v mnoha ohledech nádhera. Už jsem kdysi řekl a napsal, že „je tam vše, co o sportech potřebujete vědět.“ Ale navíc, když občas dostanu zvláštní náladu, vylovím z regálu nějaké číslo a znovu jej pročtu, od obálky po obálku. Zajímavé, jak se staré, omšelé a kdysi vstřebané věci náhle jeví v jiném světle, a taky narazíte na něco, co jste už ve stále rostoucí hromadě informací dávno zapomněli. Následující řádky budiž takovými událostmi z let 1994 až 1996.

coleman-ohldnut.jpgRonnie Coleman (MMI June 1994)

Ronnie je dobře znám jako naturální bodybuilder. Když vyhrál mistrovství světa IFBB 1991, nekvalifikoval se normálním způsobem. Vítězové kategorií z NPC Nationals reprezentují USA na MS. Pokud ale vítěz kategorie neprojde testem na doping, nebo by jím neprošel na MS, vysílá se druhý závodník v pořadí. Jestliže je i on „chycen,“ vybere se třetí v pořadí a tak dále, dokud se nenajde „natural.“ V tomto případě neprošlo testem na NPC prvních deset závodníků, kdežto Ronnie ano. Odjel tedy na MS v životní formě a vyhrál!

World Private Fitness

jon_jon_park-ohldnut.jpgJon Jon Park, syn kulturistické legendy Rega Parka, je bývalý olympionik v plavání, který si nyní dělá jméno ve fitnessu. V říjnu 1992 otevřel v Los Angeles posilovnu World Private Exercise, určenou všem lidem, kteří chtějí zlepšit svou sportovní výkonnost nebo zdraví. Ke skvělému nářadí značky Sampson, což je firma Dennise Tinnerina, dále náleží testování tělesného tuku, dietní poradenství a sauna. Pro potřeby posilovny pracuje šest osobních trenérů. Dorostenci musí mít trenérský dozor po celou dobu cvičení. Otevřeno je sedm dnů v týdnu od rána do noci.

Jay Cutler 1994

cutler-ohldnut.jpgSloupkař Steve Neece: Jednou jsem v Gold´s Gym narazil na kluka, který vypadal jako Craig Titus, ukázalo se ale, že je vyšší a těžší a vypadá mnohem mladší. Představil jsem se a hele, jmenoval se Jay Cutler a měl těsně před dvacátými narozeninami, nicméně vážil 118 kg na 178 cm výšky. Provinil jsem se neznalostí. Jay vyhrál NPC Teenager Nationals 1993 s váhou 97 kg a ještě není rozhodnutý, jestli pojede na Mr. USA nebo NPC. Mimochodem, kolik asi měří ta stehna?

Oscar Heidenstam Memorial Trust, 19. III. 1994, Londýn

reeves.jpgHrdinou večera byl legendární Steve Reeves, který pronesl následující stručnou řeč: „Nesmírně mne těší, že mohu převzít cenu Oscara Heidenstama, který byl mým dobrým přítelem a my kulturisté mu za mnohé vděčíme. V roce 1948 jsem tady skončil druhý na Mr. Universe a Oscar řekl, že ve Francii pořádají soutěž Mr. World a ať tam jedu s ním. Měl jsem kliku a titul jsem vyhrál. O dva roky později, když pořádal další Mr. Universe, jsem stál proti skvělému borci Regu Parkovi. Dnes mám radost, že mohu zase být se starými kamarády. Cestou sem jsem seděl vedle muže, z něhož se vyklubal velvyslanec Austrálie a já se ptal na možnost emigrace pro Rega Parka. Velvyslanec chtěl vědět, jestli má můj přítel záznam v trestním rejstříku, a já na to: Nedomnívám se, že by o to ještě vůbec stál.“

Chuck Sipes (FLEX 1995)

sipess.jpgChucka Sipese jsem potkal v roce 1973. Byl jsem v California Youth Authority a požádali mne, abych absolvoval jejich tělesně i mentálně náročný program. Krátce nato mne Sipes vyzvedl u brány Preston School of Industry (věznice pro mladistvé delikventy) a odvezl do domu ve Stocktonu. Už jen pohled na něho byl zážitkem, jaký nelze s ničím srovnat. Byl obrovský. Jeho chování bylo přímé, dokonale se ovládal a cítil jsem z něho upřímnost. Měl svůj způsob, jak mi dát pocit rovnosti a kladného vztahu. Pomohl mi zvednout se nad mou nejistotu a slabé sebevědomí. Pozval mne do svého domu, do své posilovny i do svého života. Jeho standardy síly a sebedisciplíny možná zavinily jeho předčasný odchod, avšak jsou zodpovědné za můj život.

Mike Phillips, Pendleton, OR