Olympia 2020: návrat Grišiny, Garcii a Kyle

Zdá se, že jedním z leitmotivů letošního ročníku Olympia Weekendu Joe Weidera bude téma návratu. Vedle avizovaného comebacku 7násobného šampiona Olympia 212 (2012–2018) Jamese „Flex“ Lewise, jenž se po dvouleté soutěžní odmlce míní letos představit v open kategorii (k čemuž dostal od pořadatelů speciální pozvání), se na pódium nejprestižnější události bodybuildingu a fitness na planetě Zemi vrací také trio bývalých šampionek ženských kategorií.

Adela Garcia

V zápolení Fitness Olympia by měly nastoupit hned dvě vítězky minulých ročníků – Oksana Grišina a Adela Garcia. Čtyřnásobná šampionka Grišina (44) triumfovala na pódiu Olympie v letech 2014 až 2017; Garcia se pak může pochlubit dokonce osmi tituly, vybojovala je v letech 2004, 2006, 2007 a 2009 až 2013.

Oksana Grišina

Mimochodem, s oktetem prvenství je Garcia jednou z nejúspěšnějších šampionek Olympia Weekendu, stejného počtu vítězství dosáhli pouze Lee Haney a Ronnie Coleman, kteří ve své době dominovali pódiu Mr. Olympia. Více vítězství v některé z profesionálních soutěží, náležících do portfolia Olympie, má pak pouze protagonistka dalšího zamýšleného letošního comebacku. Ptáte se, kdo jí je? Pak tedy vězte, že nejvíce prvních míst z Olympia Weekendu – a to rovných deset – má na kontě Iris Kyle, která dlouhá léta (2004, 2006–2014) vévodila zápolení kulturistek o titul Ms. Olympia. Její labutí píseň pak zcela logicky zazněla v roce 2014, kdy se kategorie ženského bodybuildingu objevila na Olympii naposled a pak byla na této top události zrušena. To platilo až do loňska, kdy byl během Olympia Weekendu ohlášen návrat soutěže Ms. Olympia v roce 2020. Když pak letos v únoru značku Olympia Weekend odkoupil od společnosti American Media vlivný podnikatel Luke Wood, bylo vše jasné. Wood je známý jako velký příznivec ženského bodybuildingu a již za schválením comebacku soutěže Ms. Olympia během loňské Olympie (kde byl Luke ještě v roli reklamního partnera) cítit jeho iniciativu. Nyní, když je Luke Wood jediným majitelem této značky, má kulturistika žen zcela logicky všude zelenou.

Iris Kyle

Iris Kyle se tedy rozhodla využít pro ženský bodybuilding nezvykle příznivou situaci a ve svých 48 letech míní opět okusit atmosféru obnovené soutěže Ms. Olympia. „Cítím, že nyní je pro mě ten správný čas, abych se vrátila na největší kulturistické pódium. Na Olympii jsem prožila tolik neuvěřitelných okamžiků a teď se soustředím na to, abych zde ještě jednou zvítězila. Tohle celé věnuji všem fanouškům, kteří mě po tolik let nepřestávají inspirovat,“ řekla 10násobná šampionka ke své avizované účasti na Ms. Olympia 2020.

Vzhledem k situaci koronavirové pandemie se datum letošního Olympia Weekendu přesunulo z původně zářijového termínu na 17. až 20. prosinec. Změnilo se také dějiště – místo lasvegaské Orleans Areny, kde se Olympia konala nepřetržitě od roku 2005 až do loňska, se nejvyšší soutěž IFBB Professional League letos uskuteční v hotelovém rezortu Planet Hollywood, rovněž v Las Vegas.