Paul Anderson – Fakta a mýty (5)

Dřep se stříbrnými dolary

V roce 1957 v Mapes Hotelu v Renu (stát Nevada), Paul Anderson dělal dřepy s tyčí, na níž byly přichyceny dvě průhledné krabice, naplněné 15 tisíci stříbrnými dolary o váze 526 kg (existuje i údaj o 408 kg a 454 kg).

Majitel hotelu Charles Mapes vymyslel prazvláštní podmínku: Kdo přijde a udělá s touto činkou dřep, může si dolary odnést. Podle doslechu na výzvu chystalo několik powerlifterů, ovšem jak známo, nikomu se nezdařilo činku ani nadzvednout nad stojany.

Paul Anderson

Anderson o tom píše: „Váha se skládala ze skutečných mincí a přesně zvážených krabic. Dřepy se zdály maličko snadnější než s normální činkou, protože zátěž se nacházela pod osou. Měl jsem tak lepší mechaniku a mohl jsem to dělat třikrát denně. Můj vůbec nejlepší dřep byl 545 kg s osou o průměru 4,45 cm.“

Anderson takto vystupoval tři týdny a pobíral 5 tisíc dolarů týdně. Později byly provedeny odhady a výpočty, týkající se uvedené váhy. Jeden stříbrný dolar vážil 26,73 g, čili 15 tisíc dolarů mělo váhu 401 kg. Do 526 kg stále chybí 125 kg, které můžeme rozdělit mezi osu tlustší než obvykle, aby takovou váhu udržela, a dvě skleněné krabice, schopné unést dvakrát 200,5 kg. Doložená fotografie ukazuje jejich skutečnou velikost.

Paul Anderson

Paul Anderson

Paul Anderson

Paul Anderson