Paul Anderson – Fakta a mýty (7)

Pokud se týče benčpresu, výkon 284-288 kg zmiňují všichni uvedení autoři (viz díl 4), přesto v časopisech z příslušné doby neexistuje snímek ani článek. Jeff Everson (PWL-USA Dec. 1985) o čísle 285 kg pochybuje slovy, že benčpres ještě nebyl v módě a Paul Anderson jej málo praktikoval. Na druhé straně uznává, že při specializaci mohl vytlačit 700 liber (317,5 kg) dávno před Jimem Williamsem.

Schopnosti k výkonu kolem 250 kg Andersonovi přiznává Steve Neece (Musclemag July 1992). K tomu sám Anderson: „Výkon 284 kg je méně, než jsem opravdu vytlačil. Bylo to na Muscle Beach nebo v mém domě v Los Angeles roku 1957. Upravil jsem si lavici se stojany, na ose jsem měl velká kola z traktoru, jenž se kvůli bezpečnosti v dolní poloze nalézala 2-3 cm nad podlahou.“

Tato činka o váze 500 liber, kterou „zkoušejí“ nadzvednout neznámí hoši, je na fotografii číslo 02. Ačkoliv máme k dispozici fotografie Andersona při paralelním dřepu s váhou 420 kg, důkazy o dřepech s vyššími váhami nenajdete.

Svoje rekordy Anderson dělal doma, v dobrém rozpoložení, když měl náladu, chuť i formu, kdežto na exhibicích proti němu stála únava, nedostatek tréninku a jídla, špatné činky se slabými osami a nemožnost řádně se rozcvičit. Navíc vždy dřepoval bos, bez bandáží a opasku.

Totéž platí o vzpěračských disciplínách včetně výrazu ze stojanů. Pokud by je provedl veřejně, jistě bychom měli psané i obrázkové doklady. „Veřejně“ v tomto případě znamená exhibice na soutěžích nebo shromážděních, před kompetentními a nezaujatými svědky, kteří by posoudili váhy i provedení výkonu.

 

Anderson - benčpres 500lb
Anderson – benčpres 500lb

Anderson - benčpres jednou paží
Anderson – benčpres jednou paží

Anderson - Dřep 420kg
Anderson – Dřep 420kg

Anderson - benčpres 207kg
Anderson – benčpres 207kg