Petr Petraš jako 17letý: raw trojboj 690 kg!

Říká se, že vůle, disciplína a ochota tvrdě dřít jsou leckdy víc než jen talent a genetika. No a pak spatříte Petra Petráše, jak s nonšalanci sobě vlastní, jen s páskem a bandážemi kolen, dřepuje 450 kg, vleže téměř úzkým hmatem sílou svých mamutích ramen a tricepsů tlačí raw 285 kg a s jistotou hydraulického zvedáku vytáhne mrtvým tahem rovné čtyři metráky. Samozřejmě, také raw. Ano, to jsou soutěžní rekordy českého behemota (ty tréninkové jsou ještě o cosi výš – dřep 470 kg, benčpres 290 kg), jemuž kombinovaným součtem 1120 kg náleží třetí příčka v historickém žebříčku všech raw totalů v dějinách powerliftingu.

A jakmile chcete sami sebe uchlácholit povídačkou o nadřazenosti systematické práce nad hříčkou matky přírody a v hlavě možná spřádáte plány, jak se po létech neúprosné dřiny přiblížíte Petrově úrovni, zrovna v té chvíli si pusťte následující video. Vrátí vás bezpečně na zem a pokud máte štipku střízlivého úsudku, zjistíte, že tam, kde je nyní Petráš, devětadevadesát procent nás běžných smrtelníků nikdy nebude. Petrovi je na záznamu ligového závodu ve Vranovicích v roce 2001 pouhých 17 let, nicméně vše, co z něj v roce 2018 na Big Dogs 3 (zde dá dohromady onen epochální raw trojboj 1120 kg) udělá hvězdu světového powerliftingu první velikosti, již v té době má. A to tedy především brutální páru, která mu již jako nezkušenému dorostencovi umožnila nazvedat raw 690 kg. Rozměněné na jednotlivé disciplíny, Petr při své premiéře v powerliftingu udřepl 260 kg, vleže vytlačil 160 kg a pozvedl 270 kg. Naprosto neskutečné!

Pro srovnání přidáváme také záznam Petrova vystoupení na australském závodu Big Dog 3, kde dosáhl raw total 1120 kg (450/280/390).