Petr Petráš: tlak na ramena s 250 kg!

Pokud jste navštěvovali základní školu někdy v 80. letech m. s., možná si vzpomenete na jistou docela milou a běžně zaužívanou praxi. Co máme na mysli? Když někdo ze žáků slavil jmeniny, respektive narozeniny, bývalo zvykem, že obešel všechny spolužáky ve třídě a obdaroval je pamlskem. V předvečer svých jmenin připravil takový parádní pamlsek pro všechny příznivce síly také jeden z nejsilnějších powerlifterů historie Petr Petráš. Český behemot na tréninku v pražském Padera Gymu o víkendu provedl tlak vsedě na ramena s kostí drtící vahou 250 kg. Ruku na srdce, znáte ještě někoho, kdo by byl něčeho takového schopný? Respektive umíte na webu dohledat obdobný výkon v ramenním tlaku? Nám se to tedy nepovedlo, ačkoli připouštíme, že takový Zydrunas Savickas v době, kdy kraloval zápolením strongmanů, zřejmě toho schopen byl. Nicméně Petr je v tomto ohledu naprostý unikát. K jeho dnešním jmeninám mu přejeme vše nejlepší!

Kdo je Petr Petráš?

Jeden z nejsilnějších powerlifterů současnosti. V říjnu 2018 zvítězil na prestižním zápolení v raw powerliftingu Big Dogs 3 v australském Melbourne. Raw, čili bez podpůrných dresů, dal tehdy dohromady ohromující kombinovaný součet 1120 kg, když s bandážemi udřepl 450 kg, vleže vytlačil 280 kg a pozvedl 390 kg. V dané době to byl druhý nejvyšší výkon historie, hned za fenomenálním trojbojem Rusa Andreje Malaničeva (1140 kg). Dva roky po oné, pro český powerlifting bezprecedentní, události zůstává Petrášovo jméno pořád v první trojce historického žebříčku strůjců nejvyšších raw totalů historie. Nyní mu náleží číslo tři, když Malaničeva vystřídal v čele rankingu Američan Daniel Bell, jenž loni s bandážemi kolen dosáhl raw trojbojového součtu 1142 kg (letos pak pouze s návleky na kolena 1122,5 kg).

Nicméně Petrášova osobní maxima jsou přece jen ještě o něco výš než to, co dosud předvedl na závodech. Jeho osobní rekord ve dřepu je 470 kg (trénink, září 2018), vleže vytlačil 290 kg (trénink, červen 2017; na závodě má zvednuto 285 kg z MS 2016 GPC) a pozvedl 400 kg (ME 2017 GPC). Ukáže někdy tato čísla také během jediného závodu, což by mu zajistilo nehynoucí slávu jako králi všech powerlifterů, poněvadž bychom se rázem dostali na zcela bezprecedentní hodnotu raw trojboje 1160 kg? Těžko říct, nicméně výkony, kterých Petr dosahuje při civilním zaměstnání na plný úvazek (řidič nákladního auta) a s minimální podporou sponzorů, jsou i tak naprosto výjimečné a pro většinu smrtelníků jako z jiné planety…