PHIL HEATH – proč letos Olympii nevyhrál on?

PHIL HEATH – proč letos Olympii nevyhrál on?

Phil Heath na Olympii oslavil své 41. narozeniny. Sám si k narozeninám naplánoval dárek v podobě 8. vítězství na nejslavnější a nejprestižnější soutěži ve světě kulturistiky. Tímto vítězstvím by vyrovnal legendy Lee Haneyho a Ronnie Colemana. Zároveň by se stal historicky druhým kulturistou, který dokázal získat titul poté, co jej jako šampión ztratil. Prvním byl v roce 2009 Jay Cutler. Borec, který ho v roce 2018 porazil, Shawn Rhoden, na Olympii chyběl stejně jako loni. Úřadující šampion Brandon Curry měl být pro sedminásobného šampiona stejně tak lehkou potravou, jako Baba Jaga pro Karlose Vemolu. Ale aspoň tak to vyznělo z prohlášení, která Phil vypouštěl poslední rok do světa, včetně svých slov z tiskové konference před samotnou Olympií. Potřeboval k tomu jediné. Přijít na soutěž takový, jaký chodil v minulosti. A spravit své břicho. Břicho, které se deformovalo už v roce 2014, avšak rozhodčí to zohlednili až v roce 2018. Podle slov Phila za všechno mohla kýla a operace problém vyřešila. O vítězství měl on sám před soutěží jasno.

Jak vypadal?

Poprvé se Phil ukázal rozhodčím a fanouškům ve své minutové prezentaci. První pohled na šampiona nabídl hodně odpovědí. Objemy jeho paží jsou pořád pozoruhodné. Jeho svaly patří mezi nejkulatější svaly v kulturistice. Jeho biceps zezadu je možná stále nejlepší na světě. Legenda je v solidní formě a bude bojovat o vítězství. Znalý pozorovatel si však nemohl nevšimnout problémů, které byly na jeho postavě viditelné. Objemově patřil mezi nejlepší, ale rozhodně nebyl tak veliký jako např. v roce 2012. Svaly byly kulaté, ale ne kulatější, než svaly jeho soupeřů. A tak tomu v minulosti nebývalo. Phil Heath byl ve formě, ale jeho svaly nevyplňovaly kůži tak, jako po dobu, kdy kraloval. Nebyl vůbec plný. Chyběla mu ostrost. Paže i stehna byly menší. Šampión nepůsobil tak charismaticky, jako při každém svém vítězství. Jeho břicho vypadalo zle. Je asi jedno, zda bylo horší, než před dvěma roky. Podstatné je, že problém nebyl vyřešen. A už vůbec ne tak, jak nám Phil téměř dva roky tvrdil. Ale i přes tohle všechno nebyl ze hry a vítězství. V kulturistice nerozhodují body, metry ani vteřiny. Rozhodující je názor několika rozhodčích. Rozhodčích, kteří nesou velký podíl na tom, kam kulturistika dospěla. Že se z ní vytratila krása, symetrie a elegance. Že rozhodující jsou objemy a napruhovaný zadek. Právě tyto dvě kvality šampión má, a proto mohl klidně vyhrát.

Proč tedy nevyhrál?

Kulturistika se hodnotí na základě toho, jak závodník vypadá vedle svých soupeřů. Aby si mohli rozhodčí udělat co nejlepší názor, tak se jim závodnici prezentují v jednotlivých vyvoláváních vedle sebe a všichni zároveň provádí kulturistické pózy. Na Olympii vedle sebe většinou uvidíte 4-6 závodníků. Vyjímečně třeba dva nejlepší, pokud rozhodčí nemají jasno. Phil Heath byl vyvolán s borci jako Brandon Curry, Big Ramy, Hadi Choopan, William Bonac a Akim Williiams. Tato skladba soupeřů pro něj byla smrtelná. Jeho silnou stránkou jsou objemy a 3D efekt. Je ideální, když takové kvality nikdo nemá. Tím spíš, když v těchto parametrech nejde sedminásobného šampiona porazit, respektive mu výrazně utéct. Problém nastává, když tyto kvality oproti předchozím letům Phil ztrácí. A vy vedle něj vidíte borce, jako jsou Akim Williams, nebo Brandon Curry. Oba mají obrovské kulaté svaly. A oba zároveň hodně výrazně ukazují, jaké má bývalý král slabiny. Oba disponují úzkým pasem a velmi širokými rameny. Sami mají své nedostatky, ale při pohledu na ně a na Phila se člověk musí zamyslet nad tím, proč už Phil tak nedominuje. Ten rozdíl totiž vidí i neznalé oko. Ne každý to ale umí pojmenovat.
A co teprve porovnání Phila s Íráncem Choopanem a prakticky vždy stoprocentním Bonacem. Oba mají své mouchy, ale jejich silné stránky jsou přesně takové, jaké Phil míval a ztratil. Kvalita, ostrost a velká svalová definice. Pamatujete si Phila, když mu bylo 30? Právě v tomto exceloval. A v současnosti výrazně pokulhává za svou verzí z 10 let nazpátek. A tohle si rozhodčí samozřejmě všimnou. Tím spíš, když se musí tolik snažit, aby se prezentoval v co nejlepším světle. Jenže ono to nejde…


Co samotné porovnání s novým Mr. Olympia Big Ramym? Phil ho přece v souboji jeden na jednoho porazil v roce 2017. No ani tehdy ho neměl porazit. Zachránili ho rozhodčí. A tentokrát to byla drtivá porážka. A to si papírově Egypťan proti Američanovi nestojí moc dobře. Výrazně navrch má pouze stavbou. Zdaleka nedisponuje takovými výhodami, jaké měl v roce 2018 Shawn Rhoden. Big Ramy není líbivým kontrastem Phila. Nabízí mnohem méně. Je vlastně jenom obrovský a k tomu celkem dobře vyrýsovaný. A tohle stačí málokdy. Jenže letos z toho bylo drtivé vítězství. Phil Heath v roce 2020 nabízí tak málo. A je docela škoda, že si ho budeme pamatovat až tak špatného. Phil dokázal z 8 póz Ramyho porazit maximálně v jedné – v té nejdůležitější – dvojitý biceps zezadu. Jedna z osmi. GAME OVER.

Krutá realita

Phil Heath prohráll jednoduše z toho důvodu, že zdaleka nebyl nejlepší. A naopak může být hodně rád za dárek v podobě 3. místa. Naprostá většina ať už expertů, nebo fanoušků, ho měla nejlépe na 4., spíše až na 5. místě. Já vás nabádám k tomu, abyste si jej porovnali s dvojicí Williams – Bonac. Dle mého neměl porazit ani jednoho z nich a nezasloužil si lepší, než 6. místo. Pevně věřím, že se najde někdo jemu blízký, komu Phil důvěřuje, a pomůže mu ukončit kariéru. Je totiž jedním z nejlepších kulturistů historie. Nemá se za co stydět. Rozhodně však může litovat letošní účasti a každou další účast by si mohl hodně vyčítat…