Phila Heatha už zase milujeme? Vžďyť jsme ho nesnášeli

Phil Heath

Za dva měsíce mu bude 40 let a může se pyšnit 7 tituly ze závodu Mr. Olympia.

Phil Heath

Před ním jsou v historickém žebříčku pouze Ronnie Coleman a Lee Haney. Phil tyto dva závodníky nikdy nepřekoná v tom směru, pokud jde o vítězství v řadě. Ti dva totiž během série svých 8 vítězství nikdy neprohráli. Phila porazil Shawn Rhoden. Otázka však zůstává? Vrátí se Phil Heath? Vrátí se k závodní kulturistice? Bude závodit na Olympii a pokusí se získat 8.,9. nebo i 10. vítězství? A co je pravdy na spekulacích, že se vrátí už v březnu a pokusí se vybojovat titul šampiona Arnold Classic v Ohiu, kde ještě nikdy nevyhrál?

Talent a šampion

„The Gift“, tak zní přezdívka Phila Heatha. Můžeme ji přeložit jako dar, nadání nebo talent. Přesně to totiž Phil Heath měl pro kulturistiku a dokazoval to hned, co se jí začal věnovat. Neporažený jako amatér a následně vítěz dvou prvních profi soutěží, Phil stoupal výš a výš raketovým tempem. V této době byl velkým kamarádem tehdejšího šampiona a velkého ambasadora kulturistiky, Jaye Cutlera, od kterého se mnohé naučil.
Stane se Phil jeho nástupcem? Bude šampionem Mr. Olympia? Tak otázky nezněly. Tady šlo totiž pouze o to, kdy tomu tak bude.

Mr. Olympia 2010 vs 2011

V roce 2009 šance Phila na vítězství uhasly ve chvíli, kdy měl Phil střevní problémy, které se projevily horší formou. V roce 2010 si to však vynahradil a my měli možnost sledovat toho nejlepšího Phila Heatha, jaký do té doby nastoupil na soutěž. Já osobně jsem viděl Phila jako vítěze a pamatuji si reakce drtivé většiny fanoušků na fórech po celém světě, kteří to viděli stejně. Jay byl skvělý, ale Phil byl ještě lépe připravený a hezčí ve všech pózách kromě břicho-stehna. Rozhodčí to ale v tomto roce dali Jayovi. K Philovi se však lidé po této Olympii začali chovat jako k šampionovi a on tak byl oslavován úplně všude, což se projevilo také na tom, kde všude absolvoval svá exhibiční vystupování.

V roce 2011 se tento souboj opakoval. Jediné, co bylo jinak, byl faktor Kai Greene. Ten vypadal výborně. Toho si však rozhodčí nepřipustili a znovu rozhodovali souboj Cutler vs. Heath. No, oba byli téměř ti stejní kulturisté, jako v roce předchozím. Pouze Cutler byl starší a Phil vyzrálejší. A rozhodčí to tentokrát dali Philovi. Paráda, nový šampion byl na světě!

Phil vs. Kai

Phil Heath vs Kai Greene

Mé oblíbené období, protože si jej pamatuji velice dobře. Jsem zarytým fanouškem Kaie Greena, který je unešen profesionalitou Heatha. Kai a Phil svádí ty nejlepší souboje, jaké pamatujeme. Kai na Olympii mezi lety 2011 až 2014 závodí v lepší a lepší formě. Jeho popularita mezi fanoušky především na sociálních rozměrů roste a dostává se do pozice největšího miláčka fanoušků v kulturistice, pokud tedy nepočítáme božského Arnieho.
V roce 2012 Phil vítězí a asi je to ok. Vypadá neskutečně. V letech 2013 a 2014 se mu Kai v očích mnoha fanoušků i expertů, nikdy však rozhodčích na Olympii, vyrovnává, nebo jej dokonce překonává. Phil o sobě zároveň mluví jako o tom nejlepším kulturistovi na světě, což lidé nedokáží zkousnout. Vždyť taková namyšlenost se neodpouští, ani když jste tím nejlepším kulturistou i výsledkově od roku 2010. Emh, vlastně 2011. Říct nahlas, že jsem nejlepší, totiž každého v okolí naštve. Phila začínají fandové nesnášet a Kaie naopak milují.

Ať už vyhraje někdo jiný, prosím!

Jenže… Kai to v roce 2015 zabalil. Jeho neshody se sponzorem (AMI – pořadatel Olympie) vyústily v jeho neúčast na Olympii v roce 2015. A co víc, Kaie jsme na Olympii neviděli nikdy od tohoto roku jako závodníka. Phil ztratil největšího soupeře a v letech 2015-2017 prakticky neměl konkurenci. Rozhodně ne v očích rozhodčích. Ale fanoušci? Ti ho neměli rádi. Proč? Stále byl namyšlený, i když jeho namyšlenost za sebou měla velkou pravdu. Byl vítěz, to se neodpouští. Vznikající pupek? Jo, lepší důvod. V letech 2015 tedy podle názoru různých lidí mohli vyhrát Bonac, Wolf i Rhoden. Jenže Phil vítězil a nasbíral tak celkem 7 vítězství. To sedmé však díky horší kontrole břišní stěny bylo dost kontroverzní. A bylo jedno, že za to mohla kýla.

Phil Heath

Nový král Rhoden a všechno potom

Rok 2018 si pamatujeme všichni, že? Rovnou k věci. Phil poprvé po 95 měsících, poprvé od Olympie 2010, zažívá hořkost porážky. A ta bolí. Tentokrát se totiž měl vyrovnat Colemanovi s Haneym a sebrat osmé vítězství v řadě. A bolí to o to víc, že jej porazil jeho největší kritik za poslední 4 roky, před Olympií charismatický Shawn Rhoden. A bolí to o to víc, že téměř každý tvrdí, že vítězství Shawna bylo zasloužené. Pouze Phil pak ví, jak velkou roli v tom hrála ta kýla, nebo jaký je problém.
Phil stíhá ještě na podzim operaci kýly. Během operace nastávají komplikace a není to sranda. Vše nakonec dobře dopadne. Vrátí se Phil na Olympii v roce 2019? Já už od září tvrdím, že ne, ale až od července roku 2019 to vím na 99%, protože jej pořadatel nedává na plakáty. Poprvé od roku 2012 Philova podpora mezi fanoušky roste. Žádají si ho. Chybí jím. Doufají, že se dlouhé roky nenáviděný arogantní „zmrdeček“ vrátí, protože i přes všechna tato negativa je to pořád jeden z nejlepší kulturistů planety. Ne-li ten nejlepší.
Bum. Prásk! Zatímco si fanoušci žádají návrat Phila, tak se svět kulturistiky převrací z jedné strany na druhou. Shawn Rhoden má zákaz startu na Olympii a půjde před soud, je obviněn ze znásilnění. Big Ramy se nestíhá kvalifikovat. De Asha má soud kvůli dealování drog a Olympie se vzdávál. Lenartowicz končí měsíc před Olympií v komatu a příprava pro něj končí. Výsledkem je Olympie, na kterou se těšíme, ale… ta kvalita co? Je tu někdo, kdo byl spokojen? Dorian Yates, Chad Nichols, Shawn Ray nebo Kim Chizevsky letošní ročník zhatovali celkem dost. Co bychom dali za to, kdyby letos Phil závodil místo toho, „aby se věnoval jiným obchodním příležitostem?“

Otázka tedy zůstává. Vrátí se PHIL HEATH v roce 2020 na Olympii? Řekněte nám vás názor v komentářích na facebooku

Bude Phil Heath znovu králem?