Pistáciové máslo i doma

Tyto výživné ořechy vám pomohou udržet se ve formě!

 

Ořechy a semena jsou vhodnými doplňky ke každému typu tréninkové diety. Obsahují důležitou vlákninu, vitamíny, minerály a zdravé tuky. „Každé zdravé jídlo by mělo být kombinací bílkovin, zdravých sacharidů a tzv. zdravých tuků,“ tvrdí Heather R. Mangieri, certifikovaná specialistka na sportovní výživu. Říká, že hladinu bílkovin a sacharidů můžeme jednoduše doplňovat pomocí ořechů. Není ale vhodné do sebe ládovat oříšky, bohaté na kalorie, jen tak bez rozmyslu.

V čem spočívá naše doporučení pro milovníky ořechů, kteří chtějí zůstat fit a štíhlí? Pistácie jsou ořechy s nejmenším obsahem energie a jsou z ořechů považovány za jedny z nejzdravějších. Například 50 kusů pistácií obsahuje 160 kcal energie a cca 6 gramů bílkovin. Stejné množství energie pokryjete konzumací 23 kusů mandlí (6 g bílkovin) a 16 kusů kešu (5 g bílkovin). Můžete si tedy vzít mnohem více pistácií, abyste dosáhli příjmu energie 160 kilokalorií.

Ve studii Jamese Paintera (Appetite, 2011) se navíc ukázalo, že strávníci, kteří měli k dispozici neoloupané ořechy, snědli o 18 % méně kilokalorií než druhá skupina, která měla ořechy vyloupané. Takže odpověď na otázku, zda jsou vhodnější vyloupané nebo nevyloupané ořechy, zní: pokud chcete snížit příjem energie, sáhněte po neoloupaných ořeších.

TIP: Prázdné skořápky pistácií vám pomohou s kontrolou, kolik jste jich opravdu spořádali. Řešením opravdu není nabízet sáček s vyloupanými ořechy.

RECEPT: PISTÁCIOVÉ MÁSLO (10 porcí)

INGREDIENCE
2 šálky oloupaných pistácií
1/2 lžičky mořské soli
1 šálek = 240 ml

POSTUP
1. Předehřejte troubu na 180 °C.
2. Vložte pistácie na pečicí papír a pečte po dobu 7 minut.
3. Poté vložte pistácie po hrstech do kuchyňského robota a směs opakovaně po stranách seškrabujte.
4. Mixujte po dobu 15 minut nebo do té doby, dokud máslo nebude jemné a krémové.

text: ADAM BIBLE, foto: STOCKFOOD