PO TRÉNINKU DOPLŇTE PALIVO!

Co si vzít po skončení tréninku za účelem regenerace je velice důležité. Jaký je ten nejlepší koktejl k regeneraci?

Právě jste dokončili intenzivní silový trénink. Co teď? V tu chvíli by už potréninkové jídlo mělo začít pokrývat nároky na potřebné živiny. Sacharidy, bílkoviny i tuky – vše v jednom. Co si tedy vzít ihned po skončení tréninku? Vaše svaly jsou v tuto chvíli vyždímané a velmi citlivé na inzulín a to, co jim dáte, bude jistě hrát v procesu regenerace klíčovou roli.

Jedna z důležitých látek, kterou bude třeba rychle doplnit, je kreatin, jehož zásoby jste během intenzivního tréninku spotřebovali ke stimulaci síly. Těsně po cvičení je sval stále prokrven i pod napětím, což je ideální právě k doplnění kreatinové zásoby. Dostat kreatin do krve a následně ho doplnit přímo do svalů – to je další důležitý faktor na zajištění optimální regenerace.

Tady je několik dalších tipů na vhodné suplementy, které vám pomohou zregenerovat svaly ještě rychleji a účinněji.

TAURIN
Tato aminokyselina je velmi dobře známá pro svoji schopnost transportovat vodu do svalů podobně jako kreatin. Taurin je také skvělým pomocníkem proti křečím díky schopnosti regulace vodivých elektrolytů, zvyšuje svalovou sílu a rozšiřuje krevní řečiště.

BETA-ALANIN
Beta-alanin zvyšuje hladinu karnosinu, který urychluje svalovou regeneraci, zvyšuje svalovou výdrž a sílu. Beta-alanin nejlépe funguje v několika menších dávkách (okolo 800 mg) 3–4krát denně.

L-KARNITIN
Výzkumy opakovaně potvrzují, že pomocí L-karnitinu můžete až o 40 % snížit poškození svalových vláken při tréninku. Tato aminokyselina také funguje jako spalovač tuku, protože zvyšuje schopnost těla využívat zásoby tuku jako zdroje energie.

foto: DUSTIN SNIPES, text: RAZVAN RADU