Pocta legendám: Terry Robinson (1)

robinson_terry.jpgPíše-li se historie našeho sportu, nejméně jedna kapitola musí být věnována báječným osobnostem z pláží a posiloven jižní Kalifornie, oplývajícím šarmem obyvatelů New Yorku. Jedním z nejstarších členů tohoto mnohojazyčného senátu je Robinson, jehož jméno si získalo respekt dávno před tím, než se narodili jmenovci Eddie a Robby.

Bývalý boxer, bodybuilder, instruktor bojových umění, chiropraktik, byznysmen, ředitel a manažer posiloven, instruktor hollywoodských hvězd, důvěrník jednoho z největších zpěváků historie, umělec, lektor (přednášel např. ve show Tony Carsona) a manažer Century West Clubu – první a nejoblíbenější Robinson – Terry, se narodil 3. dubna 1916 v drsném Brooklynu, New York, jako prostřední z pěti bratrů. Do sportu byl uveden ve věku 4 měsíce – otec věřil, že slaná voda je léčivá a tak jej již v červenci koupal v moři. Tak Terry uměl plavat dříve, než se naučil chodit! Otec byl rovněž členem boxerské komise státu NY a není divu, že Terry pod dozorem bývalého šampióna Bennyho Leonarda vyhrál v 18 letech cenu Golden Gloves 1934 v pérové váze.

Posilovací trénink zahájil v Brooklyn Central YMCE s muži jako Walter Podolak a Victor Nicoletti; vážil 54 kg na výšku 165 cm. Na střední škole absolvoval letní tábor v Pennsylvánii, kde tréninkem a stravou (na celozrnné hrozinkové chleby mazal burákové máslo a zapíjel mlékem) přibral 6 kg, náhle dokázal rychleji běhat a dostal se do fotbalového týmu. I přes to, že vážil jen 60 kg, Terry získal sportovní stipendium na Columbia University, pak přešel na večerní studium a přes den pracoval v McGovern´s Gym. Tam potkal dr. George Swetlowa, který jej zasvětil do podstaty chiropraktiky. Robinson vystudoval chiropraktický institut v NYC, otevřel malou ambulanci v George Bothner´s Gym a začal získávat popularitu jako instruktor i lékař. Napravoval páteř např. zpěvákovi Cole Porterovi, skladateli Lawrence Hartovi a tanečníkovi Tedu Shawnovi.

Rostoucí reputaci Terry Robinsona napomohlo 5. místo na první soutěži Mr. America 1940 a šesté v roce 1941 (obě vyhrál John Grimek). V roce 1948 byl vyhlášen jako Mr. New York, mezitím ovšem čtyři roky bojoval v největším klání ze všech, 2. světové válce. Jako školený štábní seržant vyučoval piloty v jižním Pacifiku sebeobraně a kondiční přípravě, pomáhal rovněž rehabilitovat raněné. V létě 1948 odjel s jedním klientem do Kalifornie, spatřil dění na Muscle Beach a rozhodl se zůstat. Trénoval v Bruce Connor´s Gym, v Tannyho sklepě v Santa Monice a přímo na pláži se Steve Reevesem, Jackem LaLannem a George Eifermanem.

Svůj lístek mezi místní svalovce nabyl tím, že několika srovnal klouby a páteř. Krátce poté se stal pomocníkem svého bývalého profesora Dr. B. Lupici, který jej seznámil se šéfem studií Metro Goldwyn Mayer, Louisem B. Mayerem. Díky perfektnímu zákroku, jímž jej zbavil bolestí krční páteře, dostal nabídku na otevření posilovny přímo v MGM. Tady dostával do formy tehdejší filmové hvězdy jako Clark Gable, Spencer Tracy, Glenn Ford, Tyronne Power a Anthony Hopkins. A zde rovněž potkal svůj osud – Mario Lanzu.