Pocta průkopníkům: Bill Clark

clark_bill02.jpgWilliam Merle Clark se narodil 18. srpna 1932 v Clintonu (Missouri), roku 1949 maturoval a další tři roky strávil v armádě. V roce 1958 vystudoval na univerzitě v Missouri žurnalistiku, plných 36 let (1968-2003) však dělal scouta čili zkušeného sháněče talentů pro americkou baseballovou ligu. Rozhodoval asi 20 různých sportů od středních škol až po mezinárodní turnaje, sepsal první pravidla powerliftingu a jako člen AAU (1959-1990) dosáhl následujících počinů:

• Uznání powerliftingu jako samostatného sportu (1964), • Zahájení soutěží žen v powerliftingu a vzpírání (1976), • Povolení vzpírání v nápravných zařízeních, • Založení USAWA a IAWA (United States All-Round Weightlifting Association a International All-Round Weightlifting Association).

clark_bill01.jpgBill Clark posiloval a vzpíral jako boxer od roku 1959. Záhy začal pořádat soutěže dorostu a juniorů v Columbii i ve své komerční posilovně, od roku 1960 vydává Zpravodaj a posledních 20 let The Strength Journal. Jedním z jeho hlavních příspěvků ke sportu je zavedení programu masters: nanesl myšlenku na zasedání AAU v roce 1973 a všichni se mu vysmáli, prý Koho zajímají soutěžící starci? A vida, dnes jsou masters uznáváni v 70 zemích a v USA jich je víc než mladších, produktivnějších a perspektivnějších vzpěračů. Legrační, není-liž pravda.

Bill pomohl prosadit uznání powerliftingu v roce 1964 a ten je dnes jako sport zřejmě rozšířenější než klasické vzpírání. Sám držel asi 200 rekordů v různých cvicích, například za mlada udělal 210 kg v Zercherově zdvihu (zvednutí činky ze země do ohbí loktů a dřep – viz foto) a 207,5 kg ve Steinbornově zdvihu (dřep se samostatným přemístěním činky na ramena).

V roce 1994, jen pět měsíců po operaci kyčelních a kolenních kloubů, nadzvedl s popruhy přes boky 1400 liber neboli 635,5 kg!

pwl-clark_bill-1.jpgPoznámka. All-Round Weightlifting je silové odvětví, provozující staré, zapomenuté a možná i zdánlivě nemožné disciplíny soutěžním stylem, ve váhových i věkových kategoriích a s antidopingovými testy. Patří sem například švih s jednoručkou, cheat-curl, benčpres s jednoručkami, šroubový tlak, mrtvý tah jednoruč i jedním prstem, vertikální tlak nohama, zdvih zády s popruhy, zdvih krkem a zuby, tzv. Reevesův mrtvý tah, pullover + tlak, krucifix, hack-dřep, backlift, výraz ze stojanů a další až do počtu přes 200.

Podle toho, co jsem shlédl na videu a četl v magazínu MILO, jde o zajímavé a přitažlivé klání, jemuž holdují stovky lid – a proč ne? Nakonec si vzpomeňte, že powerlifting vznikl proto, že mnozí silní mužové prostě nechtěli či nemohli vzpírat, zato měli dispozice pro dřep nebo mrtvý tah! KRONIKU M&F ONLINE vede JOSEF ŠVUB