Pocta průkopníkům: David Brackenbrough

brackenbrough.jpgKulturisté v Evropě koncem 60. let m.s. mohli spoléhat na proteinové suplementy ze dvou zdrojů – objednávat je z USA, nebo využít obchodníky a domácí provenienci.

V Americe se tehdy proteiny (v prášku, v tyčinkách a tabletách) vyráběly v dílně Boba Hoffmana (SUPER HI-Proteen, který prý chutnal jako písek s moukou, a po rybách páchnoucí 90% Protein from the Sea), Weiderův SUPER-PRO 101 a nejuznávanější protein od Rheo Blaira (viz Kronika 2008).

V Německu jste tehdy už mohli sehnat výrobky od Weidera, v Anglii byly ke koupi proteiny nabízené Regem Parkem, Muscle Beach Protein od Cheta Yortona z Kalifornie a produkty londýnské firmy PINNACLE.

Tenkrát se na anglické scéně objevil průkopník, který nejprve sám bodybuilding vyzkoušel a díky příslušné odbornosti začal doplňky vyrábět. David Brackenbrough posiloval od 15 let, protože jako hráč vodního póla potřeboval sílu, brzy ale činky dostaly před bazénem přednost. Silné svaly pak uplatnil v hodu diskem, oštěpem a vrhu koulí.

Od 18 let pracoval jako pomocník v lékárně a farmacie jej zaujala natolik, že odešel tento obor studovat na univerzitu. Mezitím ve dvaceti letech udělal dřep se 180 kg a cvičil benčpresy se 145 kg na opakování. Po získání titulu doktora farmacie byl přijat za člena Royal Society for the Promotion of Health. Jako odborník na léky si Brackenbrough brzy uvědomil, že lidé spoléhají na uměle vyrobené látky, a zahájil kampaň na podporu cvičení a přirozenou stravu.

David rovněž začal studovat nároky špičkových kulturistů s vědomím, že tělo potřebuje úplný a snadno stravitelný protein, dostupný v krvi krátce po konzumaci. Z USA dovezl trávící enzym bromelain a smíchal jej s výtažky z přírodních bílkovin. Tak vznikl BODY-BUILD Super PRO-PLUs, podporující přirozené zadržování dusíku, mající „podobný účinek jako anabolické steroidy- ale bez rizika,“ vyrobený z mléka vajec s dodatkem lecitinu a bromelainu. Tento protein vyráběla společnost Davina Health Products v Sheffieldu…