Pocta průkopníkům: Joseph H. Pilates

 Joseph H. PilatesMnohé z lidského života i konání stojí na odvážných a většinou též geniálních průkopnících, a to platí i pro nám blízký zájem. Vezměte třeba masová kondiční cvičení (též jazz-gymnastika) v tělovýchovných jednotách v 70. letech m.s., takový česko-slovenský vynález.

O dekádu později přišel aerobik, Jane Fonda, film Flashdance, lykrové trikoty, čelenky a návleky na kotníky, a po revoluci Fondu nahradila Olga Šípková. Otvírala se fitness-centra, rozvíjelo se fitness podnikání a s ním se vracely vlny zájmu o jógu, strečink, různé tance a formy cvičení (tae bo, zumba).

Tak nějak u nás došlo ke znovuoživení metody Pilates, jen se podívejte na internet, kolik nabídek najdete. V USA se Pilates znovu zrodily v 80. letech m.s. v Hollywwodu podle rčení “Kam jdou hvězdy, tam jdou média, a média mají v patách módu.”

Stejně jako všichni geniální lidé byl Pilates nesmírně činorodý, stále v akci a v pohybu. Pracoval v pivovaru, studoval, vystupoval v cirkuse, dělal ošetřovatele, trénoval policisty, cestoval, vymýšlel svoji unikátní metodu, propagoval ji a osobně vyučoval. Pochopil totiž, že kořeny špatného zdraví leží v moderním stylu života, chybném držení těla a neúčinném dýchání.

A stejně jako mnohé legendární osobnosti (namátkou jmenuji Maxe Sicka, Lionela Strongforta, Henry Steinborna, Siga Kleina, Eugena Sandowa) byl Němec, narozený 9. prosince 1883 poblíž Düsseldorfu.

V katolické rodině bylo devět dětí, otec-instalatér byl skvělým gymnastou a v jedné době majitelem tělocvičny. V pěti letech Josephovi jeden darebák vyrazil kamenem oko, což v hubeném a nemocném mládenci zaselo touhu po tělesné zdatnosti a zdraví.

 Joseph H. Pilates

Poté, co prostudoval anatomickou příručku, různé metody cvičení ze starého Řecka, Říma i dálného východu, věnoval všechny síly boxu, gymnastice, lyžování a potápění. V roce 1912 pobýval v Anglii a s bratrem Frederickem vystupovali v cirkuse jako “Římští gladiátoři.”

Jakmile propukla válka, Josepha internovali do lágru v Lancasteru, kde vyučoval zápas, sebeobranu a podnikal první kroky ve vývoji svého systému. Později začal pracovat s nemocnými za podmínky, že musejí zůstat na lůžku, tudíž vymyslel posilování s péry z drátěnek!

Po válce zpátky v otčině Pilates učil hamburské policisty sebeobranu, pozvala jej rovněž armáda, ale kvůli politickému směřování Německa se rozhodl emigrovat do Ameriky, kam odjel hledat nové možnosti v dubnu 1926.

V New Yorku převzal boxerskou tělocvičnu a několik tanečních studií se zkušebnami, kde rehabilitoval a napravoval tanečníky. V letech 1926 až 1966 si Pilates získal uznání řady renomovaných tanečníků a choreografů, do jeho studia docházeli herci, prostí i nóbl lidé, baleríny, sólisté i sboristky.

Studio přitáhlo pozornost tanečních komunit i elity z celé země, mezi nimi například Katherine Hepburn, Laurence Olivier nebo houslista a dirigent Yehudi Menuhin.

 Joseph H. Pilates

Základem Pilatesova systému zvaného “Contrologie”, jenž předběhl dobu o padesát let, bylo 34 klasických cviků na žíněnce, doplněných cviky na speciálních strojích a s pomůckami. Cílem bylo protáhnout páteř, zpevnit tělo a uvést pod kontrolu dýchání. Zaměření na hluboký stabilizační systém pomáhalo vyrovnávat svalové dysbalance, velká pozornost byla věnována středu (“power house – motor, dynamo,” dnes snad “core”) jako prevence potíží s páteří.

Pilates často citoval myšlenku básníka Schillera “Je to sama mysl, která buduje tělo,” a podle toho definoval cíl Contrologie: “…získání a uchování jednotně vyvinutého těla se zdravou myslí a schopností vykonávat každodenní činnosti s lehkostí a gustem.

Joseph Pilates, který tvrdil, že přestože kouřil doutníky, pil whiskey a flámoval, nikdy nebyl nemocný, skonal v říjnu 1967 ve věku 83 let na následky rozedmy plic, způsobené celoživotním návykem na nikotin (začal prý proto, aby jej vlivní lidé a zejména lékaři brali vážně).

Nekrolog jej popisoval jako “muže s hřívou bílých vlasů a ocelově modrýma očima (jedno měl skleněné), i v osmdesátce pružného jako dorostenec.”

 

 Joseph H. Pilates

 Joseph H. Pilates

 Joseph H. Pilates