Pocta průkopníkům: Mark H. Berry

Listuji knihou A Complete Science of Physical Development, vydanou v New Yorku kolem roku 1930 a na svou dobu překvapivě poučnou – kdo tehdy měl páru o bodybuildingu, když doba slávy Johna Grimeka, Steve Reevese a dalších byla ještě daleko?

Autor Mark H. Berry zde ve 26 kapitolách předkládá jakýsi manuál pro tehdejší pojetí posilování a formování postavy, přičemž samozřejmě vychází ze vzpírání a názorů profesionálních siláků jako Sandow, Maxick, Apollon, Saxon, Travis, Rigoulot, Steinborn a dalších. Mimo poznatky z anatomie a kromě obecných rad ohledně stravy, spánku a doplňkových činností nabízí návody na zvýšení síly, přibrání váhy a korekci rozmanitých nedostatků ve vývoji těla, a zahání přirozené obavy před poškozením zdraví z těžkého tréninku.

USA team 1932
USA team 1932

Byl jedním z prvních učitelů, kteří opěvovali přínos správně vedeného posilování a vybrané cviky vyzkoušel sám na sobě. Pro případy zvýšení tělesné váhy a síly doporučoval těžké dřepy spolu s pitím kvant mléka. Berry ovšem napsal řadu dalších knih a příruček, které vyšly ve formě bookletů v nakladatelstvích Milo Barbell Company a Strength&Health, a působil také jako šéfredaktor prvních „all-muscles“ magazínů The Strongman a Strength.

Mark H. Berry se narodil roku 1896 v Chicagu jako syn inženýra a vynálezce. Otcovi předkové pocházeli z Irska a kořeny rodiny matky sahají až do New Amsterodamu v 17. století. V dětství hodně chodil a v šestnácti dokázal ujít za den 75 – 90 km. Navíc se věnoval plavání, bruslení, boxu a ráno běhal tři kilometry. Není divu, že na výšku 163 cm vážil 41 kg. Jakmile však zahájil vzpírání, nabral za rok přes 10 kg a uprostřed 20. let m.s. vynikl jako úspěšný vzpěrač kategorie do 60 kg.

Počátkem 30. let potkal mladého Johna Grimeka a stal se jeho poradcem. Grimek na oplátku pózoval pro ilustrace v Berryho knihách. Současně prý navedl ke vzpírání Boba Hoffmana a jako první v historii koučoval americký tým na OH 1932 v Los Angeles.

Z utrpěné porážky vyvodil důsledky, zavedl novou tréninkovou metodiku, založenou na poznatcích z Evropy, a dočkal se relativního úspěchu na OH 1936 v Berlíně, kde Tony Terlazzo dobyl zlato v nejlehčí váze.

Ve 40. a 50. letech Berry působil jako rozhodčí, instruktor a trenér Bur Barbell Company. Zemřel 13. dubna 1958 ve věku 62 let.

 

Berry a Grimek
Berry a Grimek

 

Berry vpravo a Ron Walker
Berry vpravo a Ron Walker