Pocta průkopníkům: Oscar State

State, Paul Graham a Ben Weider
State, Paul Graham a Ben Weider

V letech 1960 až 1976 vykonával funkci generálního sekretáře mezinárodní vzpěračské federace IWF a pomáhal organizovat kulturistické šampionáty FIHC 1961 ve Vídni, 1963 v Londýně (s pomocí společnosti Weider), 1964 v Paříži, 1965 v Teheránu a 1966 v Berlíně. „Tady jsem poprvé poznal Arnolda Schwarzeneggera a požádal jsem jej o exhibiční vystoupení,“ tvrdí v magazínu Muscle Builder and Power, Dec. 1977. Tím vlastně popírá Arnoldovu aktivní účast v soutěži – viz Kroniku květen-červen 2012.

State vytvořil každoroční seznamy závodníků podle výkonů, zavedl registraci juniorských vzpěračských rekordů a prosadil, aby podmínkou uznání světového rekordu byla přítomnost tří mezinárodních rozhodčích. Tyto statistické materiály publikoval například časopis Muscle Builder/Power (viz foto) . Přičinil se rovněž o první antidopingovou kontrolu medailistů na MS 1966.

Koncem 60. let m.s. vstoupil do IFBB a hned přispěl svým dílem: Pod jeho vedením vnikla v roce 1970 první ústava IFBB, první etický kód, první pravidla. Napomohl též odstranění názvů soutěží „Mr.“ a jejich nahrazením sportovnějším termínem „World Championships.“

Do debat nad názvy kategorií „malá – střední – vysoká“ údajně zasáhla Betty Weider, která navrhla kategorie váhové – lehkou, střední a těžkou. Návrh dotáhl State s předsedou komise rozhodčích Dennisem Stallardem na přesná čísla do 75 kg, do 90 kg a nad 90 kg. State vnesl do vedení kulturistické federace ojedinělé propojení neochvějné loyality, nesobecké rozhodnosti a pravého odevzdání se nové vášni – mezinárodnímu bodybuildingu.

State - rok 1980
State – rok 1980

David Webster: „Povídalo se, že State bere lidi jako dobré nebo zlé, bez jakéhokoliv přechodu mezi tím. Jste buď s ním, nebo proti němu. Lidé pak na něho reagovali podobně – buď se domnívali, že je nejskvělejší věcí od vynálezu krájeného chleba, nebo jej nesnášeli a báli se ho. Jedno je jisté – všichni, kdo jej znali, uznávali jeho schopnosti.“

V resumé má Oscar State zapsáno rozhodování na 9 OH, 21 oblastních soutěžích (Panamerické hry, Makabijské hry, Hry britského společenství národů), 2 Světových her, 24 MS ve vzpírání, 27 MS v bodybuildingu, 9 Mr. Olympia, 51 mezinárodních soutěží v bodybuildingu a 101 ve vzpírání.

Ve službách sportu nacestoval více jak 4,8 miliónů kilometrů a byl jako doma v každém světovém velkoměstě, kde se tyto události odehrávaly . Snem držitele nejvyššího britského vyznamenání Order of British Empire (1970) bylo dočkat se oficiálního uznání IOC; bohužel skonal 2. července 1984 ve věku 72 let. Poznámka: Zdá se, že na fotografii z roku 1980 sedí v pozadí dr. Luděk Nosek. Muž s vousy je herec Sven-Ole Thorsen.

 

State vlevo - Muscle BuilderPower
State vlevo – Muscle BuilderPower

State a Ben Weider
State a Ben Weider

State - manželky Bena Weidera a Oscara
State – manželky Bena Weidera a Oscara

Oscar State