Pocta průkopníkům: Petr Stach

c-stachme2_copy.jpgMinulý měsíc Petr Stach oslavil šedesátku, to je v životě velký předěl. Mimo to, že náleží k nemnoha jedincům, kteří uskutečnili mimořádné sportovní počiny, objevil se – jako jediný z východoevropských kulturistů – na obálce časopisu Ironman, a to díky jeho historickému triumfu na mistrovství Evropy IFBB 1975; od té doby už uteklo skoro 35 let. Jako poctu tomuto vpravdě průkopnickému činu Petra Stacha přikládám dobové fotografie a text z časopisu Ironman od W. Gallasche.

Soutěž ME se konala v mohutném RAI Congress Centre v Amsterodamu. Celkové prvenství si letos přisvojil Petr Stach z Prahy, Československo, borec mimo východní Evropu prakticky neznámý. Pro tohoto nového senzačního kulturistu se jednalo o velkolepé a zasloužené vítězství, navíc teprve při druhém vystoupení mimo Východní blok.

Šéfredaktor časopisu napsal: Stach má jednu z nejštíhlejších, nejlépe proporčních a nejostřejších postav v branži, a pokud mu povolí startovat ještě vícekrát za hranicemi, stane se jedním z nejpopulárnějších závodníků. Aby mohl startovat na západě, musel Petr dostat velmi speciální povolení.

Petr mi rovněž řekl, že nikdy neužíval doplňky stravy (tak je my známe), jelikož nejsou v jeho zemi dostupné. Dostává nicméně vitamíny od svého lékaře, protože ty lze sehnat jen na předpis. Stach má 26 let, je ženatý se dvěma dětmi a pracuje jako technik v továrně Škoda v Praze. Jeho trénink je velmi náročný, je v posilovně 5 dnů za sebou, pak má den volno a cyklus opakuje. Trénink trvá 2 hodiny, ale před soutěží jej zdvojuje na dvakrát 2 hodiny. Pózování nacvičuje denně. Dieta se skládá z 1 kg masa, jogurtu, mléka, sýra a zeleniny. Oblíbenými cviky jsou benčpres – opakování se 170 kg, a dřepy – opakování s 200 kg, s jeho výškou 173 cm a soutěžní váhou 85 kg. Nejvíce mne zaujalo Stachovo pózování, které bylo dynamické a velmi originální, při tom půvabné s jistými baletními prvky.

Stach a jeho trenér V. Fiala mi prozradili, že v Československu se na pózování klade mimořádný důraz a nejlepší sestavy jsou vysoce oceňovány. Serge Nubret, vice-president IFBB pro Evropu, závěrem prohlásil: „Ať vyhrá ten nejlepší!“ Petr Stach byl nejlepší.