Pocta průkopníkům: Rheo H. Blair (5)

Pocta průkopníkům: Rheo H. Blair (5)

Vypráví Ron Kosloff.

Osobně jsem Blaira navštívil v jeho domě na Rosewood St. v Los Angeles. Nechtěl jsem jej zpovídat jen tak a tak jsem koupil bednu značně předražených doplňků. Od Vince Girondy jsem se později dozvěděl, že nemůžete strávit protein bez tuku. V Blairově proteinu tedy nebylo žádné kouzlo, pouze propagace ve stylu pouličního prodavače. Blair tvrdil, že jeho protein se vyrovná mateřskému mléku, ale nebylo tomu tak.

Mléko má více tuku a sacharidů než bílkovin, protože u dítěte se musí nejprve rozvinout mozek a orgány, svaly jsou až poslední. Trikem však bylo smíchání tohoto proteinu s plnotučným mlékem nebo se smetanou. Vždy jsem tvrdil, že když izolujete protein od tuku, přemění se na cukr a uloží v játrech.

Nezáleží na tom, kolik proteinu sníte, ale kolik jej strávíte – proto Blair doporučoval HCl. Povídalo se, že Blair žije striktně na svém proteinu, ale ve skutečnosti chodil jíst do módních restaurantů. Po jeho smrti se předpokládalo, že měl otravu z jídla – kde však zůstaly jeho tablety HCl?

Pokud máte hodně HCl v žaludku, nemusíte se bát bakterií ani zkažených jídel. Američané jsou dnes hodně nemocní proto, že jedí hromady sacharidů, ztrácejí HCl a roste jim zásaditost vnitřního prostředí. Blair také prodával klíčkový olej, ale ten byl známý už od 40. let.

Ve svých reklamách Blair vzbuzoval dojem, že sušené mléko a vaječnou bílkovinu objevil on, tyto však veřejnost znala už od války, kdy vláda vyráběla sušené mléko a sušená vejce. Pravdou tedy je, že jsem se od Blaira nic nového nedozvěděl.

(Pokračování příště).