Pocta průkopníkům: Rudolph Smith

smith_rudy2.jpgNa začátek námět k přemýšlení, i když pochybuji, že v tomto případě je jméno až tak důležité.

Když pánové H. Smith a D.B. Wesson vyrobili v roce 1853 převratný typ opakovací pistole, vznikla rovněž světoznámá značka zvukomalebného charakteru, která pronikla do westernů, detektivek i filmů (u nás Limonádový Joe: „Pak promluví moje Smith and Wessony!“). Jmenovat se třeba Halliburton a Brechenmacher, genialitě nápadu by to jistě neubralo, jen výslovnosti.

Shodou náhod existuje v posilování stroj, jehož vžitý název Smith machine (u nás též multipres) má pocházet od muže jménem Smith. Autorem nápadu usadit osu činky do vodítek však je podle tradice nekorunovaný král fitnessu, již zesnulý Jack LaLanne, a první prototyp zhotovil přibližně v letech 1936-1940 zručný kovodělník Paul Martin; o patent se tehdy nikdo nestaral.

Manažer Vic Tanny´s Gym Rudolph „Rudy“ Smith původní jednoduchý mechanizmus vylepšil o protizávaží na řetězových převodech a někdy od poloviny 50. let m.s. už jej vlastnily větší gymy v Kalifornii.

Jen jako zajímavost, podle jiné verze na takovém zatím bezejmenném stroji v gymu Berta Goodricha v Hollywoodu s oblibou trénoval herec Bill Smith, a název stroje časem splynul s jeho jménem.

smith_rudy_copy_copy.jpg

Rudy Smith se narodil v Culver City, Los Angeles, 31. července 1925. Ve 40. letech m.s. krátce pracoval pro filmové studio MGM, od roku 1951 řídil posilovnu Vice Tannyho, kterou podnikavý Tanny „rozmnožil“ do největší sítě tělocvičných zařízení v USA a na židli vice-prezidenta posadil právě Smithe. Po 11 letech Smith otevřel vlastní posilovnu Herman Oaks Health Club, jíž se věnoval s manželkou Virginií; klientelu tvořili nejpopulárnější herci od filmu a televize. V roce 1979 se rodina odstěhovala do San Clemente, avšak do byznysu se Smith vrátil odkoupením Las Vegas Athletic Clubs v roce 1991.

Z několika malých klubů se díky Smithovi stala nejmodernější tréninková zařízení v zemi. V roce 1996 byl Smith za svůj přínos branži odměněn cenou National Fitness Trade Journal´s Lifetime Achievement Award.

Ze světa fitnessu odešel 5. července 2010 v těsně nedožitých 85 letech.