Pocta průkopníkům: Vic Tanny

reevestanny_copy.jpgNa poškrábané fotografii Steve Reevese, cvičícího tricepsové stlačování s podivným držákem, není zase nic moc zvláštního – nás zajímá muž v obleku, stojící v pozadí. Byl totiž majitelem oné posilovny zvané „Dungeon“ (kobka), nalézající se v Santa Monice na 4th Street těsně pod Hitching Post Theater, a nedlouho poté (foto je cca 1949-1950) odstartoval něco, co do moderní společnosti neodmyslitelně patří – fitness průmysl.

Vic Tanny (původně se prý jmenoval Victor A. Iannionardo), nar. 1912 v Rochesteru, New York, byl učitelem angličtiny na střední škole. V roce 1935 otevřel první posilovnu, ale zkrachoval. Byl žákem trenéra Arthura Gaye, a svého známějšího bratra Armanda (nar. 1920) trénoval od 12 let ve vzpírání; ten v září 1939 odjel do Kalifornie studovat medicínu na UCLA a očarován Svalovou pláží zůstal navždy. Vic údajně přijel za sluncem poté, co jednou v zimě vyhrabával auto ze sněhu, dostal vztek, řekl přítelkyni „Sbohem“ a zamířil na západ. Pravdou ale je, že přibyl v létě 1940 a hned s bratrem otevřeli proslulý „Sklep,“ na nějž si půjčili 200 dolarů. Místnost si pronajali za 35 dolarů měsíčně a členský poplatek činil 5 dolarů. Mimo to Vic v letech 1941-1949 psal jakousi „drbnu“ ze Západního pobřeží pro časopis Strength&Health.

Roku 1947 už měl šest posiloven v oblasti Los Angeles, pak v březnu 1949 uspořádali se švagrem Bertem Goodrichem (vzal si sestru Normu Tanny) slavnou soutěž Mr. USA. V polovině 50. let Tanny řídil asi 30 moderních tělocvičen a začátkem 60. let měl celý řetězec 84 luxusních fitness-center „Vic Tanny International,“ s typickými červenými koberci, chromovanými sedačkami s kůží a tichou hudbou v pozadí, vše pro bohatou klientelu. Prozíravě nespoléhal jen na stroje a činky, ale nabízel rovněž možnost vzpírání, plavání, bowling, bruslení, saunu, solárium, tenisové kurty a dokonce promítání filmů. K tomu měl šest společností, dodávajících vše od nářadí až po zdravou výživu.

Tannyho korporace údajně vydělávala 15 miliónů dolarů ročně, do reklamy však investoval dva milióny a rozpínal se taky do Evropy (Německo). V článku v časopise TIME z února 1961 stojí, že jeho dealeři velmi agresivně nabízeli půlroční „zkušební“ vstupenku za 185 dolarů, pozice stálého člena (na 7 let) vás stála 360 dolarů; tedy žádné jednotlivé vstupenky. Sám prý řekl „Mám za cíl založit tisíc tělocvičen ve 35 městech, pak to hodím na burzu a budu žít z dividend.“

V roce 1963 Tanny vše prodal (byznys se dostal do problémů kvůli nadměrnému rozšíření, špatnému managementu a nedostatku kapitálu) a odešel do ústraní.

Zemřel v Tampě 11. července 1985 ve věku 73 let. Licenční posilovny s jeho jménem v USA i v Kanadě stále existují.