Polská síla Mateusz Kieliszkowski

Víte, který je nejsilnější strongman, jenž (zatím) nevyhrál ani jednu z dvou nejprestižnějších siláckých soutěží – World´s Strongest Man a Arnold Strongman Classic? Pokud vám myslí právě prolétlo jméno fenomenálního Poláka Mateusze Kieliszkowského (196 cm, 150 kg), vězte, že máte pravdu. Mateuszova nejlepší umístění na WSM jsou dvě druhá místa (2018, 2019), na Arnold Strongman Classic pak stál na bedně třikrát (2015: 3., 2019: 3., 2020: 2.), nicméně pro mnohé je právě Kieliszkowski tím nejlepším strongmanem současnosti nehledě na to, že dva nejvážnější silácké tituly mu zatím unikají. (Prvenství na WSM 2020 by se ovšem mohl dočkat již letos v listopadu.) Proč je tomu tak?

Nejvýmluvněji ilustroval Mateusz důvody tohoto tvrzení na letošním Arnold Classic, kde – ačkoli skončil posléze druhý – vyhrál čtyři z celkově šesti disciplín! Kieliszkowski je nepřekonatelný v disciplínách vyžadujících manipulaci s kameny; je naprosto suverénní ve zvedání těžkých valounů nad hlavu nebo k rameni. Kombinací rychlosti a úchopové síly nemá sobě rovného ve variacích farmářské chůze – ať už s párem kufrů, ohradou (zde drží světový rekord z ASC 2020, kdy se 400kg ohradou bez trhaček vyběhl nahoru stoupající, 10,7 m dlouhou rampou za 7 sekund) nebo automobilem (tzv. car walk; opět držitel světového rekordu, kdy 450kg karoserii odnesl do cíle za 10 s).

Do třetice, 26letý borec z vesnice Chlébow na západě Polska vyniká tlakovou sílou. Ve zvedání (k rameni soupažně, odsud nad hlavu již pouze jednou paží) Cyrovy jednoručky (kulová činka s tlustou osou, pojmenovaná podle kanadské legendy Louise Cyra) drží světový rekord 145 kg právě z letošní ASC. Neméně suverénní je také ve zvedání (stejný postup, jako ten popsaný výše) tzv. obří jednoručky, kde vévodí rekordním tabulkám výkonem 150 kg. A stejně dobrý je rovněž na opakování. Pokud světovým rekordmanem ve zdvihu 100kg jednoručky se letos během online akce posvěcené platformou World´s Ultimate Strongman stal s 11 opakováními Ukrajinec Oleksij Novikov, invenční Kieliszkowski na dvorku před svojí domácí posilovnou, kde trénuje, v takřka stejné době provedl tentýž počet zdvihů se stejné těžkou činkou. Navíc mu k tomu stačilo jenom 60 sekund, kdežto Novikov měl k dispozici 75sekundový interval (ačkoli závěrečných 10 s z vlastního rozhodnutí nevyužil).

Mateusz je vynikající rovněž v soupažných zdvizích nad hlavu. Na loňské World Log Lift Challenge dostal nad hlavu 214kg kládu a jen těsně nedotlačil 220 kg, impozantní jsou rovněž jeho tři opakovaní stylem wiper press (ze země rovnou nad hlavu jakýmsi silovým trhem) se 172,5 kg, čímž šokoval na kvalifikační soutěži na ASC v Santa Monice v roce 2019.

Inu, Kieliszkowski má vše, co k úspěchu mezi strongmany potřebuje, až na jednu věc. Jeho dlouhodobou Achillovou patou je mrtvý tah. Ačkoli i v něm se postupně zlepšuje a loni na World´s Ultimate Strongman Dubai vyrval v dresu a s trhačkami z osidel gravitace 420 kg, letos na ASC to bylo (na ose elephant bar, s trhačkami, bez dresu) pouze 402 kg, což ho v této disciplíně odsunulo na 8. místo a de facto stálo celkové prvenství… Tudíž Kieliszkowského další budoucnost mezi strongmany dost možná souvisí právě s mrtvým tahem. Povede-li se mu jej zlepšit natolik, aby v něm končil alespoň kdesi uprostřed startovního pole, nejprestižnější tituly budou jeho. V opačném případě, kdo ví…

Následující video nabízí přehled některých Kieliszkowského památných výkonů.