PORADNA: PŘEKYSELENÍ ORGANISMU

Jaký má význam tzv. kyselost či zásaditost v organismu? Slyšel jsem, že potlačení celkové kyselosti snižuje riziko zranění a nepříjemných vleklých zánětů z přetěžování svalů a šlach při tréninku (u mě konkrétně šlo o rameno). Je opravdu zásaditost organismu tak důležitá?                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              DAVID B.

Zakysané mléčné výrobky pomohou regulovat pH.

 

DŮLEŽITOST HODNOTY pH

Hodnota pH, tedy míra kyselosti či zásaditosti, je v našem těle opravdu důležitá a její snížení ke „kyselým“ hodnotám může mít za následek mnoho nepříznivých dopadů na zdraví a sportovní výkon. V dnešní době je překyselený každý druhý adept kulturistiky! V těle sportovce, který obvykle řeší výživu i suplementaci, by měla převládat mírná zásaditost. Bohužel, u mnoha sportovců je tomu přesně naopak a lze u nich mluvit o překyselení, resp. acidóze. Ta může často stát za výkonnostní stagnací, ale i za řadou zdravotních komplikací. Už samotný pohyb nebo sport člověka zakyseluje tvorbou kyseliny mléčné, přirozeně vznikající při anaerobní aktivitě svalů. Když k tomu ještě přidáš vysokoproteinovou stravu, která ze své povahy také zakyseluje, vzniká doslova boj o neutrální až mírně zásadité prostředí v těle, protože při trávení bílkovin a jejich rozpadu na aminokyseliny vznikají odpadní produkty kyselé povahy (kyselina močová aj.).

Nejen kuřák svými cigaretami, ale i jedinec, který se nachází pod významným psychickým nátlakem, si ve stresu zvyšují v těle kyselost (snižují pH). V podstatě jde o to, že lidské tělo nedokáže fungovat správně, pokud nemá hodnotu pH v normě, a efektivnost svalové činnosti je na pH hodnotách vnitřního prostředí přímo závislá. Tělo má kromě schopnosti odplavovat kyselé metabolity z těla ještě další regulační mechanismy, jak si příliš kyselé pH upravit, ale to je právě to, k čemu by nemělo tak často docházet. Tělo si v nouzi, když je kyselých zplodin metabolismu příliš mnoho a nestačí se odplavovat a neutralizovat, pH reguluje pomocí zásaditých minerálií v kostech (obsahují zásadotvorný vápník). Tím může docházet k jejich odvápňování a vzniku například únavových zlomenin, kdy sval by sice přetížení zvládl, ale už ne demineralizací oslabená kost, k níž se upíná.

JAK pH REGULOVAT?

Nezbývá, než se naučit regulovat pH vhodným výběrem potravin. Přidej do svého jídelníčku nejméně 3 porce zeleniny a 3 porce zakysaných mléčných výrobků denně (neslazený jogurt, kefír, sýr cottage aj.). Doporučuji také vypít denně aspoň 1 litr vody s 3–4 lžícemi šťávy z citrónu (kromě jiných nápojů). Nezapomínej, že i cukr a sůl v nadbytku tě mohou vzdalovat od rovnovážného pH a že tzv. ketogenní diety s nízkým obsahem sacharidů (low-carb) pH významně snižují. Pokud trénuješ velmi intenzivně, můžeš se nacházet v tzv. oxidačním stresu, kdy ve tvém těle vzniká nadbytek volných radikálů, které jsou také kyselé povahy. Tehdy se vyplatí užívat tzv. antioxidační suplementy. Hodnotu pH v moči (tj. pH je okolo 7,1) můžeš snadno monitorovat indikačními proužky z lékárny.

 

text: Ing. IVAN MACH, CSc., foto: musclebuildingfoodshq.com