Portrét: Bruce Wilhelm (1)

Jak vysoko lze dosáhnout s příjmením německého císaře a jménem slavného rockera?

Odpověď: Máte-li nadbytek energie, rychlosti, elánu a hlavně brutální chlapské páry, určitě hodně vysoko.

V případě Američana Bruce Wilhelma až na olympijské hry a ke dvěma titulům nejsilnějšího muže světa. Jenom plejáda zranění kolen, ramen a loktů mu zabránila rozhojnit sbírku trofejí o vyšší pocty ze vzpírání, atletiky a zápasu, ale o tom později.

Bruce Wilhelm - 15 let
Bruce Wilhelm – 15 let

Na soutěži vzpěračů způsobil naprostou senzaci, když jeho trh 172,5 kg překonal pouze uctívaný Vasilij Alexejev! Kdyby si při trhu neobnovil zranění kolene, mohl realisticky obsadit 3. pozici za Alexejevem (440 kg) a Gerdem Bonkem (405 kg). Takto mu se základním nadhozem a shodou výkonů (387,5 kg) mezi čtyřmi dalšími závodníky zbylo místo páté (3. Helmuth Losch, NDR; 4. Jan Nagy, ČSSR).

Po olympiádě musel Bruce na operaci. V přípravě na mistrovství USA 1977 se zranil znovu, ale v srpnu vymazal z tabulek pět let starý rekord Kena Patery v trhu 175 kg zdvihem 177,5 kg. Později téhož roku splnil svůj slib a jako první Američan v historii zdolal trhem 182,5 kg.

Pro mistrovství světa ve Stuttgartu se dokázal dát dohromady natolik, aby obhájil pátou příčku z olympiády; nic moc, ale ani propadák. Wilhelm byl tehdy pozván na zahajovací soutěž World Strongest Man v Universal Studios v Kalifornii. Za účasti takových siláků jako Ken Patera (skončil třetí), Lou „Hulk“ Ferrigno (4.), Franco Columbu (5.) nebo Jon Cole (6.) přesvědčivě vyhrál a připsal si na konto 18 tisíc dolarů (AAU tyto peníze zadržela a dostal je až po skončení amatérské kariéry).

Ve stejné soutěži v roce 1978 již přibyli soupeři – supertěžcí powerlifteři Don Reinhoudt (2.) a Lars Hedlund ze Švédska (3.), avšak Bruce byl plný síly a veliký jako dům (váha 150 kg, biceps 50 cm, přes prsa 146 cm, pas 112 cm, stehno 82 cm a lýtko 46 cm); ačkoliv vlastně nevyhrál ani jednu dílčí soutěž, bodoval ve všech disciplínách a nakonec svůj titul obhájil. Koncem roku si nechal operovat loket, nicméně zranění se nelepšila a tak ve věku 33 let se sportem skončil.

 

Wilhelm - 1976
Wilhelm – 1976

Wilhelm

Wilhelm

Bruce Wilhelm