PORTRÉT BULHARSKÉ SÍLY: ASEN ZLATEV

Zlatev na OH 1980

Asen Zlatev na OH 1980

Na otázku, zdali byla kariéra bulharského vzpěrače ménem Asev Zlatev úspěšná, jsou dvě odpovědi: ano i ne. Krom titulu olympijského vítěze 1980, trojnásobného mistra světa a rekordmana měl tak řečeně smůlu… v globálním měřítku na Jurika Vardaňana, s nímž třikrát prohrál, ovšem a především kvůli zmařeným účastem na dalších olympijských hrách. Prvně, v roce 1984 bojkotovaly země socialistického tábora OH v Los Angeles, jako náhradu sportovcům zorganizovali “Hry dobré vůle” ve Varně. Za druhé, Zlatev byl favoritem pro OH 1988 v Seoulu. Vážil asi 85 kg, v tréninku trhal 185 kg a nadhazoval 230 kg. Poté, co  byli v běžící soutěži závodníci Bulharska Angel Gančev a Mitko Grablev diskvalifikováni za pozitivní výsledky dopingové kontroly, vedení ostatní vzpěrače odvolalo. A za třetí, za neúčast v jednom nominačním závodě ze tří před OH 1992 v Barceloně (byl nemocný, ale zvedal o 10 kg víc než ostatní) jej kouč Nurikjan vyloučil z týmu. „Nurikjan je jediný dvojnásobný olympijský vítěz,“ řekl Zlatev. „Kdybych vyhrál podruhé, ihned bych jej předčil, protože mám víc titulů z ME a MS. Zkrátka chtěl zůstat neporažený.“

Zlatev s rodiči

Asen Zlatev s rodiči

Zlatev se narodil 23. května 1960 ve vesnici Carimir v Plovdivské oblasti. V deseti letech přišel o otce, který zahynul na lovu, a protože neměli kde bydlet, matka jej na doporučení bratrance Karuškova přihlásila do internátu sportovní školy „Vasil Levski“ v Plovdivu, odkud pocházeli slavní vzpěrači Marinov, Topurov, Alexandrov nebo Pašov. Na vojnu nastoupil do CSKA k trenérovi Akrabovovi a v prosinci 1979 už byl tak silný, že na domácím šampionátu porazil mistry světa Koleva a Mitkova a kouč Abadžijev jej přijal do reprezentace.

Asen Zltev byl silný jak šlak!

V olympijském roce 1980 Zlatev vyhrál ME v Bělehradě ve střední váze (157,5 + 197,5 = 355 kg), když zdolal kolegu Koleva i Sověta Alexandra Pěrvije, jenž byl potom jeho nejhroznějším sokem na moskevském prkně. Výsledky z haly Izmajlovo hovoří takto: Zlatev trhnul 160 kg, Pervij 157,5 kg. Oba nadhodili po dvoustovce, o 2,5 kg vyhrával Zlatev. Padlo zde pět světových rekordů, z toho tři na konto Pěrvije – nadhozy 200 kg a 205 kg (4. pokus), dvojboj 357,5 kg; Zlatev přidal nadhoz 205,5 kg (4. pokus) a součet 360 kg. Tito dva siláci se znovu sešli na ME/MS 1982. Zlatev trhnul světový rekord 180 kg a získal náskok 5 kilo. Když pak nadhodil 220 kg a vyrovnal SR ve dvojboji 400 kg, situace se opakovala: Pervijovi nezbývalo, než zkusit 225 kg, o půl kila nad světový rekord. Nevzepřel.

Asen Zlatev byl devítinásobným mistrem Bulharska a ještě déle kapitánem národního týmu. Po roce 1992 chvíli soutěžil v Bundeslize za Athleten Club Chemnitz, pak v rodné vsi Carimir založil mlékárenskou firmu na výrobu tradičního bulharského sýra. Je ženatý a má dvě dcery, v roce 2015 oslavil 55 let života.

Asan Zlatev sice bez úsměvu, zato úspěšný

Asan Zlatev sice bez úsměvu, zato úspěšný