Portrét: Craig James Monson

Mám rád objevování, hledání záhad a tajemství, o nichž jsem neměl tušení; možná je to pozůstatek dětské touhy být archeologem, vyměněné později za shánění zkazek o ztracených pokladech (ty v konkrétní formě mi nebyly souzeny). Takovými objevenými záhadami historie byli ruský silák A. Glikin (Kronika září 2015), vzpěrač Jalaier Pervisi (Kronika listopad 2017) a zápasník Alexander Egnatašvili (Kronika únor 2018), radost jsem měl z portrétu vzpěrače Jevgenije Sypka (Kronika leden 2018) a dnes je tu další.

MONSON 01

Craig James Monson

 

Že jako postava opravdu existuje a dožívá se 67 let (řekl „Bodybuilding mi zachránil život!“), dokazuje článek z časopisu Muscular Development z roku 1985 a skoupý záznam z registru výsledků soutěží na webu Musclememory.com. Zbytek vypadá jako zkazka z dějin amerických gangů, doplněná typicky kulturistickými nadsázkami, tudíž Believe it or Not. Jsou zde ovšem také čísla a fotky. Tréninkovým zápalem trošku připomíná černého svalovce z 50. let Arthura Harrise.

MONSON 06

Craig James Monson se narodil roku 1951 v černošské čtvrti jižní oblasti centrálního Los Angeles. Jako kluk vstoupil do pouličního gangu „The Avenues,“ jehož členové byli povinni posilovat. Craig hrál fotbal a potřeboval přibrat na váze, tudíž si vyrobil nějaké nářadí a narostlé svaly brzy nahradily hřiště se šišatým míčem. Ve 20 letech (1971) už měl vážit 110 kg na výšku 188 cm a chlubit se 56 cm pažemi! To byl život: nepracoval, spal na verandě, sehnal motocykl a dojížděl na Venice Beach, kde tenkrát kralovali Arnold Schwarzenegger s Dave Draperem. Spřátelil se taky s králem bicepsů Billem Pettisem.

MONSON 03 NA VENICE BEACHMONSON 04 NA VENICE BEACH

Monson na Venice Beach.

 

 

Někdy potom Monson usmrtil zloděje, který se vloupal do jeho domu, a za nepřiměřenou obranu dostal pět let. Trest si odseděl ve věznicích Tracy a San Quentin, odkud pochází jeho přátelství s hercem Dannym Trejem (viz foto). Za mřížemi pokračoval v tréninku, údajně vytlačil vleže 500 liber (227 kg) a dělal tricepsové extenze vleže se 142,5 kg. Po propuštění navštěvoval City Gym na předměstí LA a lidé jej přirovnávali k Sergio Olivovi ve větším provedení – vážil až 140 kg a dělal série benčpresu s 265 kg (na fotce je vidět širokým úchopem až u zarážek osy). V listopadu 1983 Monson odletěl do Ženevy na soutěž WABBA Mr. World. Byl obrovský (124 kg), měl bicepsy 58,5 cm, kolem hrudníku 157,5 cm a stehna 73,5 cm. Když jej vyhlásili na 6. místě, v sále se vzedmula taková bouře nevole, že mu promotér odevzdal trofeje za 6. i první místo se slovy: „Podle rozhodčích šestý, podle publika první!“

MONSON 11 A DANNY TREJO 2010

Monson a Danny Trejo v roce 2010.

 

 

V září 1984 se v Pasadeně, LA, konala AAU Mr. America, a Monson (jmenován James) obsadil 2. místo v nejvyšší kategorii, což je nesporný úspěch. Naposledy se ukázal na NPC Mr. USA 1985 v Las Vegas, kde v nesrovnatelné konkurenci skončil 12. v těžké váze (1. Matt Mendenhall). Z fotek je vidět, že nehledě na děsivou masu svalů a žilnatost vykazoval nedostatky v symetrii a celkově estetickém vzhledu. Jak trénoval? V pondělí, ve středu a v pátek procvičoval ramena a nohy, v úterý a ve čtvrtek pracoval na hrudníku, zádech a pažích. Obyčejně dělal 8-10 opakování a na tlaky za hlavou bral 105 kg činku, s párem 50 kg činek dělal tlaky s jednoručkami. Na Zottmanovy zdvihy a extenze vleže rovněž používal padesátky, bicepsy drtil zdvihy se 100 kg. A na závěr: Před Mr. World 1983 užíval na lékařský předpis steroidy…

MONSON 07

Monsonův široký úchop až u zarážek osy.

MONSON 08 EXTENZE VLEZE

MONSON 02

MONSON 05 MR. USA 1985

Na Mr. USA 1985.

MONSON 10

MONSON 09