PORTRÉT: ERNIE SANTIAGO

Bodybuilding na Havajských ostrovech vzklíčil díky snažení nadšenců Timmyho Leonga (1927-2010), Rexe Ravelleho (1916-2011), vzpěračů Tommyho Kona (1930-2016) a dr. Richarda You – zřizovatelů komerčních posiloven, pořadatelů soutěží, prodejců doplňků zdravé výživy a neúnavných propagátorů fitnessu. Uvedené osobnosti doplnil Mits Kawashima (1918-2012), majitel posilovny, dietolog a osobní trenér. Po zakladatelích přišli modernějšího borci jako Allan Ichinose, mistr USA 1988 v bantamové váze, a Chris Faildo, mistr USA 1993 v lehké váze. Těsně před nimi proslavil ostrovy Ernest Santiago, narozený roku 1953 na ostrově Waikiki. Pamatuji si jej z fotografií z 80. let, když jsem kupoval (řádně odebíral) v USA Ironman a Strength&Health, hlavně jeho krásné čisté svaly. Předpokládal jsem, že když obtížně přibíral, musel mít rychlou výměnu látek a snadno dosahoval soutěžní formu. Chyba! Za prvé, Santiago dřel tak, že mnohdy po tréninku nemohl chodit, a podruhé, týdny před soutěží prý jedl výlučně syrové ryby se zeleninou! Údajně byl též první, kdo předvedl na soutěži rozrýhované sedací svaly.

Na střední škole vážil 56 kg na výšku 168 cm. V zápasnickém družstvu, kam docházel, potkával soupeře o 10 kg těžší, přesto dokázal vybojovat titul přeborníka státu Hawai. Po vzoru staršího bratra Davida začal posilovat, poté přešel na powerlifting a nakonec byl jen krok k bodybuildingu. Po maturitě nastoupil k US Marine Corps, sloužil v informačním středisku nedaleko domova na Oahu a získal hodnost štábního seržanta. V roce 1979 sesbíral řadu lokálních titulů jako Mr. Waikiki, Mr. Aloha State a jako první v historii Mr. Hawai.

V roce 1980 Santiago vstoupil na celoamerické fórum. Získal dva velké tituly, AAU Junior Mr. USA a Junior Mr. America v kategoriích do 90 kg, na „velké“ Americe v září v Santa Monice skončil třetí. Rok nato v červenci v New Yorku na AAU Mr. USA těsně prohrál devadesátku s Jesse Gautreauxem, v opakovaném pokusu na „Big A“ spadl až na 6. příčku, když jej předběhli Tim Belknap (absolutní vítěz), Rory Liedermeyer, Billy Arlen, Bronson Austin a Charles Glass.                                 

Následovala roční pauza, kdy odešel z armády a oženil se. 

„Hawajský princ bodybuildingu“ nejraději trénoval nohy a k jeho nejoblíbenějším cvikům patřily čelní dřepy. Obyčejně dělal 4 série po 15 opakováních, začínal se 100 kg a pokračoval na 110 kg, 120 kg a 130 kg. Na ramena preferoval tlaky s jednoručkami o váze 54,5 kg a také 15 opakování. Mimo sezónu chodil do posilovny šest dnů v týdnu a každou partii procvičil třikrát. Před soutěží trénoval každý den dvojfázově po dobu šesti týdnů. Jako zaměstnanec posilovny Aiea Nautilus mohl ráno procvičit nohy a břicho, navečer přidal paže a znovu břicho. Druhý den ráno přišel na řadu hrudník, večer pak ramena se zády, a cyklus takto třikrát zopakoval. Na každou partii si vybral 3-4 cviky po 4 sériích.

V červenci 1983 Santiago odletěl do Atlanty na soutěž NPC Mr. USA. V kategorii do 90 kg za sebou nechal 23 soupeřů a dosáhl i celkového prvenství! Muscle&Fitness uvedl, že Santiago vyhrál s postavou, jež předefinovala pojem „vydrcený na kost.“ O čtyři měsíce později pořádala federace NPC v San Jose národní šampionát. Santiago záhadně shodil do 80 kg váhy, což měl být taktický tah, jenž nevyšel, protože jej  čekalo až 4. místo (1. Charles Glass). Slyšme Muscle&Fitness: „Zdálo se, že Santiago má vše potřebné, avšak ničeho nevyužil. Stál s ohnutými rameny a nemohl se rozhodnout, co udělat s nohama. Toto amatérské chování pokazilo dojem z jeho opravdu spektakulární postavy.“

Poslední pokus o dobytí nejprestižnějšího národního titulu Santiago podnikl s další roční přestávkou. Klání NPC National  Championships 1985 se odehrávalo v Miami na Floridě. Ve střední váze do 80 kg nastoupilo 15 závodníků, jako vítěze vyhlásili Lee Labradu, za ním finišoval Jon Aranita a na Santiaga zbylo místo třetí. Zklamaný Santiago ještě zkusil World Championships federace WABBA (2. místo) a po této soutěži aktivní sport opustil. Borec, který se nikdy nestal profesionálem, poté působil v hawajském bodybuildingu jako funkcionář a rozhodčí. V roce 2013 oslavil v kruhu rodiny a přátel šedesátku – podle snímku pořád ve formě!