Portrét: Harry Emmerson Smith

smith_harry.jpgZdalipak víte, jaké je momentálně nejstarší zavedené soukromé kulturistické studio v USA? Že ne?

Tak napovím: Trénovali tam šampióni jako Jim Haislop, dr. Craig Whitehead a Frank Zane. Pořád nic? Tampa, Florida, a Harry Smith Health Club se zakladatelem Harry Smithem, fungující od září 1956, což dává 56 let provozu. Ještě dnes má otevřeno pětkrát týdně od 9. dopoledne do 21. hodin večer. Ačkoliv zaměstnává pět pomocných trenérů, osobně dozoruje svých 250 klientů, kteří sem chodí v celých generacích: jeden chlapík časem přivedl svého syna a ten zase svého syna!

Harry Emmerson Smith (nar. 1926 ve Fort Oglethorpe) byl synem vojáka z povolání. V roce 1942 přišel do Atlanty a vzápětí se stal jedničkovým záložníkem fotbalového týmu školy Atlanta Tech High School, přestože vážil stěží 70 kg na výšku 173 cm. Excelentní výkony, vedoucí k právu nosit na školní bundě písmena (k tomu titul letterman), podával rovněž v atletice, košíkové, golfu a zápase. O prázdninách navíc posiloval a dělal plavčíka na bazénu.

Po maturitě roku 1944 nastoupil k námořnictvu a vyškolil se jako střelec na torpédoborci. Během pobytu na základně v San Diegu jezdíval o víkendech do Santa Moniky a spolu s Joe Goldem pumpovali železo v gymu Vice Tannyho. Následovaly první soutěže, Mr. California 1946 (4. místo), životní úspěch AAU Junior Mr. America 1948, rekord v benčpresu 197 kg a další tituly (Mr. Dixie, Mr. Georgia a Mr. All South).

Po krátké kariéře v profesionálním zápasnickém ringu v Sunshine State už na Floridě zůstal, vybudoval posilovnu a v roce 1964, ve věku 35 let, vyhrál soutěž Mr. Florida.

Vystudovaný psycholog a tělocvikář se v roce 1976 stal kondičním koučem fotbalového týmu Tampa Bay Bucs. A kolik se u něho platí? Pouhých 30 dolarů za měsíc!