Portrét: Jack Delinger (2)

Soutěže: Dva hlavní tituly a dost

Populární americký bodybuilder Jack Delinger stál poprvé na pódiu v 18 letech na soutěži AAU Mr. Northern California 1945. Zvítězil ve střední kategorii, avšak o celkový titul jej připravil Jimmy Payne. Utkání AAU Mr. America 1945 se konalo dne 3. června v Hollywoodu a ještě málo zkušený Delinger skončil mimo první šestici závodníků. Při jediném pokusu na Mr. California (4. dubna 1946) Delinger obsadil 2. místo ve střední kategorii za Leo Sternem ze San Diega. Opakovaný start na AAU Mr. Northern California v Berkeley (8. června 1946) vynesl dvacetiletému mladíkovi jak titul, tak ocenění za nejlepší paže, hrudník a nohy. Dva borci podobné postavy, Delinger a George Eiferman, změřili nejprve síly na AAU Mr. Western America v Los Angeles v březnu 1948 – tady vyhrál Delinger. Dva měsíce nato a na stejném pódiu se pořadí obrátilo, Eiferman odkráčel s titulem mistra Ameriky a blondýn z Oaklandu skončil druhý.

DELINGER

V roce 1948 Delinger přišel o nejvyšší národní titul rozdílem 4 bodů, tudíž desetibodový triumf v květnu 1949 nevyvolal překvapení. Delinger stavbou, hmotou i tvary svalů převýšil na soutěži Mr. America v Clevelandu všech 40 soupeřů a připsal si navíc cenu za nejlépe vyvinutý hrudník. „Od začátku bylo zjevné, že vítězství chlapsky krásného Herkula z Oaklandu splnilo očekávání diváků,“ uvádí report z červencového čísla magazínu Strength&Health. „Žádný jiný vítěz, s výjimkou Johna Grimeka v roce 1941, nezískal tak velký bodový náskok – celkem 73,5 bodu ze 75 možných. Tento Adonis s blond vlasy je ztělesněním ideálního Mr. America, k němuž vzhlížejí stovky kulturistů z celého světa.“ Jako druhý se 63,5 body se umístil Melvin Wells s New Yorku, třetí skončil Bill Melby ze Salt Lake City (62 bodů).

DELINGER 02

Zdálo se, že od té doby zmizel ze světa a proslýchalo se, že netrénuje. Po tříleté odmlce však Delinger odcestoval do Philadelphie na AAU Mr. World, pořádané dne 25. října 1952 v Convention Hall. Na jeviště napochodovalo 20 závodníků, a jak se dalo čekat, titul obdržel novopečený mistr Ameriky Jim Park, zaměstnanec Boba Hoffmana (Weider v časopise napsal, že početné publikum při jeho pózování vydechlo ohromením a vedly se obvyklé řeči o neférovém rozhodování). Druhý byl vzpěrač & bodybuilder z Jižní Afriky Roy Hilligenn a třetí Delinger, od jisté doby nakloněný Joe Weiderovi. Známí Delingerovi tvrdili, že dosáhl svého vrcholu a dál už to nepůjde. Ten ale navštívil Weidera a nechal si podrobně popsat nové techniky a „principy“ tréninku. Znovu zapadl do neznáma, testoval Weiderovy metody a chystal překvapení. Podle Weidera čas od času posílal nadšené dopisy o účincích cheatingu, supersetů, principů prokrvení a izolace svalů, jejich přednosti a rozdělení.

 

DELINGER 03

DELINGER 04

DELINGER 05