PORTRÉT: MICHAEL DADIGAN

Michael DadiganVzletné titulky bývají často ošemetné. Když časopis Strength&Health přinesl v únoru 1964 na titulce snímek Mikea Dadigana s nápisem „Nová kulturistická senzace z Kalifornie“, redaktoři nemohli předvídat, že jej na soutěžích už nikdo nespatří. Vypadal při tom nadmíru slibně a podle současníků měl mimořádně kvalitně vypracované nohy. V článku z magazínu Muscular Development ze září 1964 se píše: „Mike Dadigan má pár nejsenzačněji vyvinutých nohou na světě!“ A Vince Gironda okomentoval Michaelova lýtka slovy: „Wow! To je nejlepší pár lýtek, jaká jsem kdy viděl!“ V rámci zjištění souvislostí jsem se podle výsledků pokusil odhadnout, kolik závodníků v roce 1963 v Kalifornii soutěžilo; vyšla mi desítka soutěží s asi 150 účastníky. Mimochodem, byl to slabý rok a důvodem nemusel být pouze listopadový atentát na prezidenta J. F. Kennedyho.

Poodhalit tajný recept rozvoje Dadiganových nohou takto zpětně nelze, nicméně indicie se nabízejí. Jeho rodištěm bylo Sacramento, při studiích na střední škole se projevil jako dobrý atlet s nezvyklou volbou priorit – hrál americký fotbal a běhal dlouhé tratě. Po zkoušce dospělosti podepsal přihlášku k US NAVY a strávil v námořnické uniformě čtyři roky. Sloužil jako mechanik na základnách, mimo službu boxoval a posiloval. Když vše shrneme a necháme bokem genetické vlohy, máme ideální kombinaci: Mike při fotbale využíval rychlá svalová vlákna dolních končetin, dlouhými běhy trénoval vlákna pomalá. A dál, boxem rozvíjel svalstvo trupu a posilováním stavěl základy pro budoucí bodybuilding. Na margo tréninku nohou řekl: „Příliš mnoho kulturistů nohy zanedbává, a důvod se podle mne nalézá v tom, že těžký trénink nohou je tvrdá dřina. Podobně mladí kulturisté často opomíjejí nohy ve prospěch cviků na hrudník, paže a ramena.“ Dadigan v tréninku začínal dřepy bez propínání kolen s podložkou pod patami (6×10 opakování se 160 kg). Jedinými dalšími cviky byly extenze kvadricepsů na stroji (3×20) a zakopávání vleže (3×20) – vidíte, zase koncept těžkých a lehkých vah, práce na objem a pumpování. Lýtka procvičoval výpony vsedě s činkou na kolenou (9×10 opakování) a výpony na jedné noze (3×12-15 opakování). Ve volných dnech přidával výpony ve stoji v 5 sériích po 25-30 opakováních a běhání v písku na pláži.

Na seznamu soutěží Mike Dadigana je pouze šest položek, titul Mr. Sacramento z roku 1962 a pět soutěží z roku 1963, z nichž tři vyhrál. Na Mr. California 1963 podlehl jako vítěz střední kategorie Donu Howorthovi, který získal absolutorium, Mike ale odešel s cenou za Nejlepší nohy. Dvě celková vítězství na Mr. Northern California 1963 (+ Nejlepší nohy) a Mr. Pacific Coast 1963 vystřídalo 2. místo z Mr. West Coast 1963 (1. Howorth). Ve stejném sále dne 23. listopadu rovněž proběhl šampionát Západního pobřeží v powerliftu; Dadigan v kategorii do 82,5 kg nebodoval, vyrovnal ale rekord státu ve dřepu výkonem 213 kg a vleže vytlačil 145 kg. Michael, v té době ženatý a otec malého syna, si ještě stihl přisvojit titul Mr. Western America 1963 a pak záhadně vyklidil pole…