Portrét: Moe Most

moe_most-pyramida.jpgNeoficiálním šéfem spontánních shows na Svalové pláži v Santa Monice od 30. do 50. let minulého století byl DeForrest „Moe“ Most, talentovaný gymnasta a silák. „Byl velvyslancem Svalové pláže,“ řekla akrobatka Paula Boelsems. „Byl jedním z nejlepších sportovců vůbec,“ prohlásil Jack LaLanne. „Byl taky báječný člověk a pokud byl váš přítel, měli jste štěstí.“

Most se narodil 23. dubna 1917 jako druhý syn podnikatele Reubena a ženy Blanche, která jej pojmenovala po vynálezci rádiové triody Lee de Forrestovi (1873-1961). Jako středoškolák byl Most v roce 1934 jedním z „objevitelů“ Svalové pláže, kde se scházeli první američtí nadšenci fitnessu. V roce1937 pracoval v letecké továrně na bombardéry Douglas za půl dolaru na hodinu a víkendy trávil na pláži.

Most v letech 1947-1958 sloužil jako ředitel (provozní) a dohlížitel nad náčiním i aktivitami, pořádal soutěže Mr. a Miss Muscle Beach a bezpočet dalších siláckých či gymnastických exhibic. Sám jako skvělý gymnasta udělal v roce 1941 čtyřicet veletočů na hrazdě bez upoutávacích řemínků, což předtím nikdo nedokázal, a v roce 1942 přidal ještě 10 točů.

Na platformě s rozměry 6×24 metrů, vedle závěsných kruhů a bradýlek, cvičili mnozí slavní exponenti bodybuildingu jako Joe Gold, Steve Reeves, Harold Zinkin a Glenn Sundby, který jednou vystoupal ve stoji na rukou po 898 schodech na Washingtonův pomník. Díky značné síle a nevídanému smyslu pro rovnováhu si Most vypracoval pověst skvělého „untermana“ čili spodáka – název spodního muže ve stavění lidských pyramid, jimiž se Svalová pláž proslavila.

Pyramida ze čtyř mužů, zachycená na snímku – dole je Harold Zinkin, na něm Most, dále LaLanne a úplně nahoře Gene Miller – si prý vyžádala dva roky nácviku, než ji dokázali udržet dost dlouho na to, aby šla udělat fotografie. „Bylo to poprvé a naposledy,“ řekl Zinkin, „a v celé Americe už to nikdo nezopakoval.“

Most, který později pracoval jako výrobce kulis ve filmových studiích, zemřel v září 2006 v Santa Monica UCLA Medical center na selhání srdce. Bylo mu 89 let.