Portrét oslavence: Dorian Yates

|KRONIKU M&F ONLINE připravuje JOSEF ŠVUB        

Říkám to na rovinu: I když nepatří k mým favoritům, dávám občas za příklad jeho systematičnost, důslednost, nasazení i v mizerných podmínkách a mentální tvrdost (to poslední už méně, protože sám sebe zničil). Přečetl jsem o něm tucty článků včetně biografie „Blood and Guts,“ vlastním stejnojmenné video a dokonce jsem na Olympii 1996 stál v rozcvičovně tak dva metry od něho. Ano, nebyl pěkný na pohled jako Lee Haney, ani okouzlující jako Arnold Schwarzenegger; zato byl obrovský, hutný, tvrdý jako kámen a vyrýsovaný do mrtě. Vlastnil obří lýtka, gigantické trapézy a záda jako z jiné planety, vlastně v roce 1997, když zdolal soupeře i s utrženým bicepsem a tricepsem, nasadil dodnes přetrvávají trend ve smyslu „Soutěže se vyhrávají odzadu.“ Nemluvný a odtažitý Brit rozšířil zastoupení ne-amerických vítězů v historii Mr. Olympia na čtyři (tak řečeně „domácích“ je sedm).

Dorian Andrew Mientjez Yates se narodil ve vesničce Hurley v hrabství Staffordshire 19. dubna 1962; má ještě sestru Lisu, nar. 1967. Žili na farmě, matka byla instruktorkou jízdy na koni, ale po smrti otce v roce 1975 (měl jen 42 let) odjela s dětmi do miliónového průmyslového velkoměsta Birminghamu, odkud pocházel její nový přítel. Když však i on zemřel, vrátila se na venkov, kdežto 16letý pubescent Yates zůstal.

Dorian Yates Dorian Yates Mladý Dorian Yates.

V zemi panovala výbušná atmosféra. Na post premiérky nastupovala tvrdá Margaret Thatcher, politická situace se zmítala v konfrontacích a do kultury pronikalo hnutí punk, ztělesňované skupinami Sex Pistols nebo The Clash. Nevinný vesnický teenager podlehl lákání nových ideálů, respektive absence ideálů, a zapadl do party skinheadů, s nimiž se flákal po hospodách. Bydlel nejdřív u přítele Adriana, po roce si našel levný pokoj ve vykřičené čtvrti. Dělal všemožné podřadné práce jako pomocníka na jatkách nebo čističe vyřazených lodí v přístavu. Někdy v té době zahlédl v časopise snímek Robbyho Robinsona, který jej zaujal do té míry, že u činek vytrval šest měsíců a na podivné okouzlení, jež mu trénink přinesl, nikdy potom nezapomněl.

V létě 1981 docházelo ve velkých městech Anglie ke vzpourám. Policejní jednotky masakrovaly davy rozhořčených lidí, kteří ničili ulice a drancovali obchody. Tenkrát se Yates připletl k incidentu, jež určil jeho budoucí směřování. Během nočního návratu z flámu šli s kámošem kolem vyvrácené výlohy a rozhodli se „vypůjčit si“ ženské oblečení, aby pobavili ostatní z party. Zvuk rozbitého skla však přivolal policisty, oba byli zatčeni a nezletilý Yates potrestán 6 měsíci v nápravném zařízení Whatson Detention Centre, známého tradicí posilovacích programů pro mladistvé. Poté, co si vydobyl renomé nejsilnějšího ze tří stovek trestanců (údajně zvedl v benčpresu až 140 kg) a získal uznání dozorců, za příkladné chování vyšel na svobodu už po čtyřech měsících s vědomím, že má nadání pro trénink, a s jistotou, že se za mříže už nevrátí. K tetování na předloktí a prstech levé ruky (písmena s-k-i-n): „Když někdo vyrůstá v místě jako já, buď je punker, skinhead nebo nikdo. Já byl v šestnácti skinhead. Patřil jsem ke gangu stejně oblečených kluků, kteří měli rádi jistou hudbu. V žádném případě jsme nebyli neonacisté nebo rasisté. Dnes těch tetování lituji a chci je nechat odstranit.“

Mr. Olympia 1992 – první titul s váhou 108 kg

Mr. Olympia 1993 – druhý titul s váhou 116,6 kg

Mr. Olympia 1994 – třetí titul se zraněním bicepsu (měl vyhrát Shawn Ray?)

Mr. Olympia 1995 – čtvrtý titul zřejmě v nejlepší formě kariéry s váhou 118 kg

Mr. Olympia 1996 – pátý titul (znovu Shawn Ray?)

Mr. Olympia 1997 – šestý titul se zraněním tricepsu

Follow @MF_CzechSlovak