Portrét oslavence: Francis Benfatto

Benfatto vlastnil klasickou, mimořádně příznivou genetiku, ilustrovanou v minulosti takovými legendami jako Steve Reeves, Sergio Oliva a Frank Zane – široká ramena, tenoučký pas a drobné klouby, obklopené masivními svaly. Ač nevysoké postavy a nízké váhy, disponoval excelentně vyvinutými deltovými svaly, kulturisticky objemnými pažemi a postavou bez jediné vady, vše doplněné bezchybnou prezentací a poutavou sestavou. Nabízí se úvaha, jak by s jeho účastí asi dopadly Olympie 1981, 1982 a 1983 s Columbem, Platzem, Dickersonem a Bannoutem! Při druhém startu v roce 1990 hodlal přinést na pódium Apollónský ideál mužské tělesné krásy a reprezentovat estetické hodnoty bodybuildingu. Ano, vážil 80 kg na výšku 168 cm, byl o 15 kg těžší, než když v roce 1982 vyhrál Mr. France. Skončil zklamaně šestý a bylo by naivní tvrdit, že měl na víc…

BENFATTO 07

Francis Benfatto se narodil 7. června 1958 v exotickém (a intrikářském) městě Casablanca v severním Maroku (viz film Casablanca z roku 1942 s Bogartem a Ingrid Bergman). Rodiče italského původu vlastnili jezdeckou školu a měli ještě dvě dcery. Francise od malička přitahovali svalnatí hrdinové jako Tarzan, navíc se chtěl něčím odlišit; začal tedy jezdit na koni a už ve 12 byl marockým šampiónem ve skocích na překážkové dráze. V roce 1971 rodina odjela do Francie, přesněji do Toulonu. Otec následně přišel o majetek, rodiče se rozvedli a děti vychovávala matka s babičkami. Na naléhání přítele Alaina se přihlásili do boxerského klubu a k tomu přidali posilování. Francisovi bylo 15, měřil 165 cm a vážil 53 kg, po roce a půl už měl 60 kg a vleže vytlačil 105 kg. Pili tenkrát hlavně čokoládové mléko a jedli sušenky.

BENFATTO 08 ROK 2008

Po dvou letech Francis přešel do gymnasia známého kulturisty Serge Oliviery, jenž jej připravil na Mr. France juniorů 1976, kde skončil pátý. Tam také viděl exhibici 40letého Serge Nubreta a získal další motivaci. Krátce nato odešel bydlet k otci, který konečně otevřel opravnu automobilů. Po čase potkal dívku Anne, s níž se rozhodli otevřít vlastní gym. Vedli si dobře a v roce 1980 se vzali. V osmdesátém druhém, po přípravě vedené José Rabanalem, získal s váhou 65 kg titul Mr. France, a roku 1985 reprezentoval Francii na IFBB Mr. Universe, kde skončil pátý (vážil 75 kg). V dalším období spojil síly s jistým Lambertem Bernardem, rozjeli poradenství o výživě (cena za jeden kurs byla 5 tisíc franků), semináře a exhibice, a Benfatto byl náhle slavný, zvláště po 3. místech z ME 1986 a z MS 1986 v Tokyu. Na MS amatérů 1987 v Madridu už dosáhl na stříbro.

BENFATTO 03

V roce 1988 se Benfatto rozhodl přejít k profesionálům, porazit Lee Labradu a živit se bodybuildingem. První soutěží byla Night of Champions (9. místo) a v příštím roce IFBB European Tour, která jej značně vyčerpala, takže po tvrdé půlroční přípravě propadl na Mr. Olympia až na 12. příčku. Životní úspěch dosáhl 6. místem na Olympii 1990. Byla to testovaná soutěž, šest závodníků neprošlo a borci na prvních místech byli daleko od své nejlepší formy. Joe Weider Benfatta široce podporoval a dokonce jej dal na obaly svých suplementů řady Victory. Na Olympii 1992 startoval kvůli kontraktu s Weiderem a skončil patnáctý, před budoucím vítězem Ronnie Colemanem. Po nešťastném zranění, když si při benčpresu utrhl prsní sval, Benfatto dosavadní kariéru uzavřel.

BENFATTO 04 ROK 1986

Rok 1986

 

V roce 2008, po 14leté pauze, ve věku 48 roků a s váhou 90 kg, se Benfatto vrátil na pódium a získal na GRAND PRIX v Austrálii 6. místo (1. Ronny Rockel, 2. Lee Priest, 3. Vince Taylor). V roce 2013 vystoupil exhibičně na GP Pepa v Opavě. Dnes Benfatto žije v Kapském městě v Jižní Africe. Vlastní firmu Benfatto Nutrition a věnuje se tréninku klientů podle svého originálního systému.

BENFATTO 05

BENFATTO 01

BENFATTO 06

BENFATTO 02