Portrét oslavence: James Gregory Henderson

Bylo to v prosinci 1995 na VI. světovém šampionátu IPF v benčpresu ve Frýdku-Místku.

Ačkoliv na soutěži padla řada rekordů, největším tahákem pro diváky se stal černý kolohnát James „Hollywood“ Henderson, přezdívaný tak pro opičky a šaškárny, které na prkně předváděl.

Například na expu FIBO 1996 v německém Essenu si pozval dvě dívky z publika, posadil si je na kolena a tak lehce zatlačil 300 kg. Ne nadarmo mu říkali šerif bez trička, odpadlík a master blaster of the bench.

Tenhle 150 kg vážíví vysmátý chlapík se ve Frýdku teprve rozjížděl, ukázkově dal 285 kg a stal se tak podruhé mistrem světa, navíc v kategorii RAW, tedy bez jakéhokoliv vybavení, a na testované soutěži. Rok nato postoupil na 292,5 kg, roku 1996 dal 310 kg, v devadesátém sedmém udělal skok na 317,5 kg (zkoušel a bezmála dal 327,5 kg).

Je tudíž prvním mužem s benčpresem 700 liber RAW.

Svérázný obr měl svérázné názory. „Zvedám bez dopingu a bez trika, nemám zvláštní dietu a neberu doplňky ani vitamíny“ tvrdil. Proč vlastně odmítal závodit ve stahovacím triku? „Je to strašně nepohodlné. Nemohl jsem se do té zatracené věci pořádně nasoukat.“ A trénink? „Jeden těžký trénink týdně v délce 45 minut a je čas jít domů.“ Pokračuje: „Musel jsem přestat poslouchat, co my říkali ostatní, a začít naslouchat svému tělu. Pak pořádně odpočívat a každé ráno číst bibli.“ Pokud by se vyhnul zranění a pokračoval v tréninku, mohl podle mínění odborníků zvednout 340 kg.

James Gregory Henderson

Rodák z Roxbury v Massachusetts získal titul bakaláře v teologii, sociologii a psychologii z Mercey University v Georgii. Dva roky hrál americký fotbal za Albany State University a už tehdy vytlačil vleže 180 kg, až jej v roce 1986 odstavilo zranění kolene. Stejně však posunul svůj výkon na 227 kg. Velmi mne udivila informace, že byl v roce 1989 usvědčen z kšeftování s drogami a odsouzen na 50 let. Po třech letech v Rivers State Prison, kde vytlačil svou první šestistovku (600 lb) a stal se znovuzrozeným křesťanem, však dostal milost a jako sportovec – silák – kazatel tak řečeně zahájil druhý život.

Vedle tréninku a soutěží se zaměřením na benčpres vystupoval po státech s motivačními, nábožensky založenými projevy pro studenty, vedoucí manažery a vězně, které doplňoval siláckými triky jako ohýbání železných tyčí, nafukování termoforů nebo přerážení cihel holou rukou.

Později založil společnost James Henderson Ministries, spolupracující s různými křesťanskými organizacemi v USA jako Stand Ministries, The Power of Choice a mnohé jiné, určené zejména dětem a jejich rodinám. V roce 2000 byl za mimořádné služby komunitě odměněn národní cenou Influence Award a od roku 2003 kázal jako zástupce Heartbound Ministries vězňům v Georgii. Objevil se též v televizi v programu „The Power Connection,“ účinkoval v křesťanské talk-show „Winning is Not Everything,“ mihnul se v seriálu „Walker, Texas Ranger“ a každoročně pořádá setkání „Night of Champions.“

 

James Gregory Henderson

 

Je tudíž prvním mužem s benčpresem 700 liber RAW.