Portrét oslavence: Markus Rühl

Postavy mnoha zástupců profesionálního (výstižně dle Luda Majora též extrémního) bodybuildingu šokují masivní hmotou svalů a mimořádnými mírami – vzpomeňme Vice Richardse (cca 140 kg) a Nassera el Sobatyho, patří sem též Lou Ferrigno a Paul Dillett, nakonec i Ronnie Coleman z roku 2004 s váhou 135 kg. Náš oslavenec však snadno pronikne k vrcholu pomyslného žebříčku s neoficiálním titulem “Nemasivnější kulturista všech dob,” neboť na výšku 178 cm vážil na pódiu až 127 kg, mimo sezónu 150 kg, k tomu biceps 60 cm a stehno 89 cm. Zvláště ramena a trapézy neměly v jeho době konkurenci, byly impozantní, gigantické a super-kolosální, celé tělo vyvinuté po samé hranice obludnosti až zrůdnosti (viz cena Freakozoid Award z roku 2004).

Markus Ruhl

Rühl doufal, že v roce 2000 prorazí. V únoru si zranil rameno, trénink ale nepřerušil a v Kanadě vyhrál první profesionální show. V květnu byl 2. na NOC a na Mr. Olympia měl nadváhu (127 kg), přesto vybojoval sedmou pozici. Poté šel na operaci s pupeční kýlou.

Rok 2001: Na Mr. Olympia soutěžil s prasklým pupkem pro 14. místo a ze zklamání málem ukončil kariéru.

Rok 2002: Po pečlivé přípravě vyhrává s váhou 127 kg NOC! Na Olympii byl osmý. Rok 2003: Po 3. místě na Arnold Classic (za Cutlerem a Cormierem, kteří jej prý v zákulisí uznali za vítěze) si v srpnu při benčpresu trhl triceps. Konec sezóny.