Portrét oslavence: Ralph Moeller

Ralph MoellerTohoto německého obra jsem jako pravidelný čtenář časopisu SPORTREVUE (čtenář je silné slovo, louskal jsem spíš titulky a studoval fotky) registroval už od konce 70. let m.s. Ještě neměl dostatečnou váhu, zato silnou oporu v šéfredaktorovi Albertovi Busekovi, který v něm viděl druhého Arnolda, ale už se pěkně klubal…

Ralf Rudolf Möller je původní německá verze, nyní v Hollywoodu je Ralphem Moellerem; ohledně výšky se údaje točí kolem 196-197 cm ( cca 2 metry v botách).

Rodák z města Recklinghausen u Dortmundu (12. ledna 1959) od sedmi do 15 let závodně plaval za klub Neptun, poté trochu boxoval, dělal plavčíka a od sedmnácti koketoval s bodybuildingem. Otec – technik v důlním průmyslu – jej naučil respektu k lidem, matka (prodavačka oděvů) dala synovi smysl pro diplomacii.

V roce 1978 se stal mistrem Bavorska v kulturistice, rok nato s váhou 115 kg vyhrál kategorii na Mr. Deutschland juniorů. Přímluvný dopis A. Buseka vojenským pánům způsobil, že mohl během 15 měsíců vojny po službě trénovat. Po delším čekání konečně mistrem Německa 1983, když předtím dobyl 4. místo na MS 1982 v Bruggách. Páté místo z MS 1985 jistě ovlivnilo těžké zranění ramene, zklamání si nicméně vynahradil mistrovským titulem z Tokia 1986 (má se za to, že nepodcenil předem ohlášenou antidopingovou kontrolu jako 11 přistižených včetně Freitase z Brazílie).

Chris Lund (časopis Flex): „Osobně si myslím, že Moeller měl extrémní kliku, a že Francois Gay byl mnohem vyváženější.“ A Bill Reynolds (časopis M&F): „Ralph je nyní v pohodě. Jako špičkový bodybuilder už vydělává 100 tisíc ročně a s titulem mistra světa může tuto sumu ztrojnásobit.“

Po soutěži jej zpovídal Arnold Schwarzenegger. „Jen si představte,“ vzpomíná Ralph, „že vám klade otázky váš idol!“ Kariéru uzavřel spíše symbolickou účastí na Mr. Olympia 1988. V roce 1991 MUSCLE&FITNESS označil Moellera jako šestého nejlépe placeného německého sportovce v reklamním branži.

Ralph Moeller

Moellerovi jeho postava pomohla i v kariéře filmové, stejně jako téměř-krajanovi Schwarzeneggerovi. Nadmíru urostlého blondýna diváci poprvé viděli v díle Cyborg s JCVD (jinak Van Damme, 1989), tam měl ošklivou rezavou paruku a skončil bídnou smrtí z ruky JCVD, a s týmž kolegou sehrál dvojici Univerzálních vojáků (1992).

Do širšího povědomí jej vynesla 22dílná TV-série Conan (1997-1998), kde se oháněl barbarským mečem neméně zdatně, jako 15 let předtím Arnold. Z řady 38 Moellerových filmů ještě připomenu The Viking Sagas (1996), The Scorpion King (2002) s Dwayne „Rock“ Johnsonem a především srdcerváč Gladiátor (2000). Tady měl roli bojovníka Hagena, podle obyčeje ostříhaného nakrátko, a upřímné, hezky modré oči.

Pětapadesátník Moeller žije s rodinou, manželkou a dvěma dcerkami, v Los Angeles, udržuje se v kondici a pěstuje oblíbené koníčky: jezdí na motorce a na koni, potápí se v moři a hraje tenis.

 

Ralph Moeller

Ralph Moeller

Ralph Moeller

Ralph Moeller