PORTRÉT OSLAVENKYNĚ: JULIETT MEIJER – BERGMANN

Juliette Meijer Bergman

Juliette Meijer Bergman

Aktérka jednoho z nejpozoruhodnějších počinů v historii bodybuildingu, veleúspěšného comebacku po pauze dlouhé 12 let, Juliette Maria Suzanna Meijer Bergman, se narodila 30. listopadu 1958 ve městě Vlaardingen v západním Holandsku, ležícím nedaleko největšího evropského přístavu Rotterdamu.

Její matka se provdala za indonézského otce (to jsou ty exotické rysy) a přivedli na svět 5 dětí, z nichž dvě zemřely a nejstarší Juliett musela pomáhat matce; kvůli tomu získala do života disciplínu a zodpovědnost. Po základní škole odešla studovat finanční management, žurnalistiku a trénink fitnessu, v 17 letech potkala Jima Meijera a v roce 1975 se vdala.

Juliette Meijer Bergman

Juliette Meijer Bergman

Do posilovny přišla roku 1981, protože chtěla zhubnout, avšak po shlédnutí kulturistické soutěže se pod vedením Jima Lensvelda, vicepresidenta Holandské federace bodybuildingu a fitness a budoucího vydavatele holandské edice Muscle&Fitness, vrhnula do tréninku. Žila tehdy  na předměstí Rotterdamu a do posilovny musela hodinu dojíždět. Trénovala 5krát týdně s těžkými váhami, mimo to tři dny běhala, jezdila na kole a cvičila aerobik. Tak se zrodily základy postavy (157 cm, 51 kg), jež přivedly majitelku až na trůn ženského bodybuildingu. Tehdejší veřejnost vnímala kulturistky spíše negativně a pojmy svalová hmota a smyslnost pokládala za protiklad. Bergmann, Anja Langer a Cory Everson se naopak staly příklady žen, jež si dokázaly uchovat ženskost i se svaly.

Juliette Meijer Bergman

Juliette Meijer Bergman

Juliettiny soutěže se v letech 1983 – 1985 konaly v Holandsku, až na dvě poslední, které spolehlivě vyhrála: ME v Katowicích a MS v Londýně, kde získala právo účasti na Ms. Olympia. Při debutu v New Yorku, v den  27. narozenin, na ni zbylo 14. místo před krajanskou Erikou Mess, odstartovala ovšem první z osmi soutěžních sezón, rozdělených do dlouhých 18 let; během té doby získala licenci rozhodčí IFBB a při comebacku dobře věděla, na co se nejvíc hledí. Rok nato, po druhých místech z Ms. International a Los Angeles Pro, se v květnu stala profesionální mistryní světa a na Ms. Olympia finišovala šestá.

Osmdesátý sedmý rok přinesl Juliette 9. příčku z Olympie a v následující sezóně spadla až na místo třinácté. Po zklamání z Women´s Pro World v Los Angeles 1988, kde měla pozitivní test na doping, smrti otce a vážném zranění kotníku, soutěžní pódium opustila. Živila se řízením vydavatelství časopisů, vedením cestovní kanceláře a provozováním „Ironman Gym,“ mimo to rozhodovala soutěže IFBB a pracovala v národní federaci bodybuildingu. V roce 2001 obdržela pozvání na ženskou Olympii, nyní rozdělenou do dvou váhových kategorií. 

Juliette Meijer Bergman

Juliette Meijer Bergman

To byla šance , 43letá Juliette vyšla ze své aktivní hibernace a připravila divákům i rozhodčím neuvěřitelnou show, v níž vyhrála lehkou váhu a v duelu s vítězkou těžké váhy Iris Kyle dobyla svůj první titul Ms. Olympia. Obě tyto skvělé ženy měly společné jen to, že skončily při debutu na 15. místě, jinak Kyle právě zahajovala kariéru devítinásobné držitelky ženské verze Sandowa. V letech 2002 a 2003 Bergmann ještě dvakrát triumfovala v lehké váze, o celkový titul ji ale obdobně nečekaným (a úspěšným) návratem připravila bývalá šestinásobná Ms. Olympia Lenda Murray. Čerstvá šedesátnice dnes žije s dcerou a přítelem střídavě v Holandsku a Thajsku.