Portrét: PATRICK NICHOLLS

foto PATRICK NICHOLLS

PATRICK NICHOLLS

Karibský ostrov Barbados, dnes jeden z členů Britského společenství národů, kde královnu zastupuje guvernér, proslavila celá řada výtečných kulturistů. Začněme Earlem Maynardem, vzpomeňme na legendárního Alberta Becklese a jeho synovce Darcyho, na masivního Roy Callendara a neprávem přehlíženého Charlese Clairmonta až po mistra světa 1989 Bernarda Sealyho. Na tento seznam rovněž patří amatérský vicemistr světa 1988 Patrick Nicholls, 175 cm vysoký a 90 kg-100 kg vážící bodybuilder, rozpoznatelný podle oholené hlavy, knírku, náušnice a samo sebou svalů. Narodil se roku 1954 v Bridgetownu. V posilovně Zenith Atletic Club se prvně ocitl ve 14 letech jako slušný hráč kriketu (*) s váhou 65 kg, měl ale jen povoleno uklízet nářadí po velkých chlapech. Když postupně pochytil zásady rozvíjení svalů, zvítězil roku 1972, ještě jako dorostenec, ve své i seniorské kategorii na přeborech hlavního města.  V roce 1975 se stal juniorským mistrem ostrova, rok nato byl mistrem mezi seniory a vyhrál Mr. Caribbean Central America. Pozor: Obě soutěže vyhrál sedmkrát za sebou! Po přestěhování do Londýna, inspirován postavami vítězů Olympie Franka Zanea a Sergia Olivy, udělal ohromné pokroky, což jej osmělilo ke startu na světovém klání 1979 v Columbusu, odkud přivezl 7. místo z kategorie do 90 kg.

foto PATRICK NICHOLLS

PATRICK NICHOLLS

Poněkud chaotické přebíhání mezi federacemi v letech 1980-1983 (na WABBA World Championships 1980-1981 byl dvakrát čtvrtý, na NABBA Mr. Universe 1982 pátý, roku 1983 šestý a ještě třetí ze světové show WABBA) Nichollsovi vyneslo roční zákaz účasti v soutěžích IFBB. Pauzu využil k odstranění nedostatků a vypilování formy, s níž nastoupil na jeviště mistrovství světa 1985 ve švédském Göteborgu. Slibná pátá příčka do 90 kg (1. Josef Grolmus) ještě vystupňovala jeho úsilí, takže na další mistrovství do Brisbane v Austrálii 1988 odlétal připravený vyhrát. Krom toho, že testy na doping neprošlo 11 finalistů, předvedl Američan Renel Janvier ve váze do 90 kg natolik rozrýhovaná spodní záda, že jej arbitři určili vítězem. Rozčarovaný Nicholls – „…který vyvolal svými objemy i separací svalů neslýchaný aplaus, nedokázal se slabým hrudníkem a vysoko upnutými latissimy s Janvierem udržet krok“ (jak reportuje FLEX z dubna 1989) skončil druhý.

PATRICK NICHOLLS

PATRICK NICHOLLS

Mistrovství světa amatérů 1989 se konalo 4. listopadu v Paříži, a 60 členských států IFBB vyslalo do Francie 160 závodníků. V nejrozporuplnější kategorii do 90 kg triumfoval Němec Frank Hillebrandt, za ním byl ostřílený Ahmet Enünlü a jeko třetí Nicholls. Čtěme v časopise Ironman z března 1990: „Nicholls, jenž loni skončil druhý, měl letos vyhrát. Disponoval dobrou symetrií, největší hmotou a navíc ukázal výtečnou volnou sestavu. Přidejte k tomu nejlepší svalovou definici z celé kategorie a máte jasného vítěze.“ Bohužel, tak už to v subjektivně posuzovaných sportech chodí…

PATRICK NICHOLLS

PATRICK NICHOLLS

Nicholls vzápětí přešel do profesionální divize a během pěti sezón (1991-1995) objezdil devět evropských Grand Prix. Nejvýš dosáhl 3. místem na GP Anglie 1994. V roce 1995 černý Herkules překročil čtyřicítku a využil možnosti startu na 2. ročníku Masters Mr. Olympia v Atlantě, Georgia. Soudě podle fotografií vypadal úžasně, měl všechny své tradiční kvality a kvadricepsy lepší než většina ostatních, rozhodčí nicméně dali na první místo Robby Robinsona (49 let), jako druhého vybrali Sonnyho Schmidta (42 let) a na Nichollse zbylo třetí pořadí. Naposledy se ukázal publiku na veteránské verzi Arnold Chwarzenegger Classic 1998, byl pátý (1. Vince Taylor). Nicholls, který střídavě pobýval v Anglii a v Karibiku, dříve pracoval jako instruktor Universal Health Clubu v Bridgetownu a dnes dělá osobního trenéra ve fitness-centru v Londýně.

*Kriket je pálkovací míčová hra družstev, populární v Australasii, Anglii, Indii, západní Indii a jižní Africe; hrajej jej na 120 miliónů lidí a je druhou nejpopulárnější hrou na světě.