Portrét: Sandy Nista Riddle

nista_sandyjoe002_copy.jpgDlouho jsem vzpomínal, v jakých že to souvislostech stáli v bodybuildingu bok po boku otec a dcera. Jako první se samosebou nabídla Tanny Family (Armand a Mandy, oba již zemřeli) a hned po nich právě Nista Family – známý bodybuilder Joe (Joseph) s dcerou Sandy, k nim manželka Joan a syn Thomas.

Otec Nista (nar. 1928 v Brooklynu, skonal 2006) přišel do posilovny v patnácti a do roku 1952 vyhrál téměř každou soutěž v okolí (na Mr. New York City 1952 byl 2. za Leroyem Colbertem). V benčpresu vytlačil 175 kg, přestože vážil jenom 70 kg! Poté s bratry odjeli do Kalifornie a v Downey, jižní část Los Angeles, otevřeli krytou dráhu na ježdění na kolečkových bruslích, nicméně sám Joe se v Cerritos ( Los Angeles), zavedl luxusní tělocvičnou pro střední vrstvy. V roce 1964 startoval na obou verzích Mr. America, v AAU skončil 9., v IFBB druhý v kategorii a chuť si spravil titulem Mr. California.

Zatímco s vedením posilovny asistovala manželka se synem, mezi činkami už pobíhala neposedná Sandy, narozená roku 1951. Ve čtrnácti si umínila, že bude šampiónkou v krasobruslení, a opravdu, na ostrých nožích to dotáhla až k titulu mistryně Ameriky. Následně se věnovala ženskému kondičnímu posilování a pod vedením otce vyhrála soutěže tělesné krásy Miss Americana 1968 a Miss Western America.

Čtenáři magazínů Mr. America a Muscle Builder ji často vídali ve společnosti svalnatých borců (Arnold, Draper, Zane, Peters a jiní) v reklamách na Weiderovy výrobky. Její další kroky směřovaly do módní branže, na níž se připravila diplomem z univerzity ve Fullertonu; už v prvním roce ve funkci obchodní zástupkyně pomohla vybudovat firmu v hodnotě 10 miliónů dolarů. Na konec zakotvila u práce agentky obchodu s nemovitostmi, opět mimořádně úspěšně. Momentálně žije na Long Beach, vede kurzy kondičního cvičení pro ženy, sama trénuje pět dnů v týdnu po 90 minutách. Jak v Americe mívají zaměstnaní lidé v oblibě, začíná o půl šesté ráno a projde téměř bez přerušení desítkami sérií s činkami, na strojích i kladkách. Její bratr Tom vlastní stavební firmu v severní Kalifornii a soutěží mezi masters!

Mimochodem, nejsem si až tak jistý, jestli Sandy není taky onou dívkou na rameni Larryho Scotta…