Portrét: Sjur Hall

Sjur HallPrvní norský závodník přijel na NABBA Mr. Universe v roce 1965, byl to Olav Hansen, jako druhý se v Anglii objevil Ludwig Ingebregtsen, třetím byl Lars Lunde a čtvrtým norským účastníkem této nejprestižnější evropské soutěže se stal vysoký blondýn Sjur Hall z Osla, stříbrný z vyšší kategorie profesionálů (1. Dennis Tinerino, USA). Podle expertů neměla jeho postava slabiny, spíše jej poškozovalo neobratné pózování, protože jinak údajně ve véčku trupu snesl srovnání se Steve Reevesem i Jimem Haislopem! Měřil 183 cm a vážil kolem stovky, hrudník 130 cm, pas 71 cm (!), biceps 48 cm, stehno 67 cm a lýtko 44,5 cm.

Narodil se roku 1944, jako mladík hrál skvěle házenou a v roce 1960 reprezentoval Norsko v Polsku i Dánsku, mimo to vynikal v první lize ledního hokeje. Vybral si však relativně nový sport bodybuilding a během krátké doby se stal mistrem Norska (1968), přeborníkem Skandinávie (1970) a potom již přišlo shora uvedené 2. místo z NABBA Pro Mr. Universe. Tam se Sjur objevil ještě dvakrát a pokaždé s horším výsledkem. Ve třiasedmdesátém se za Tinnerina vklínil 45letý Reg Park a bylo z toho třetí místo, rok nato sice došlo k výměně garnitury, nicméně Sjur musel vzít zavděk až místem čtvrtým (1. Helmut Riedmeyer, Německo; 2. Ross Don, USA; 3. Roy McCauley, Irsko). Navštívil také evropské kolbiště a dvakrát odešel se stříbrnou medailí. V roce 1972 ve vysoké kategorii (1. Roland Schroetter, Německo), v roce 1974 za Belgičanem Robertem Hendrickxem.

Hall pracoval jako manažer špičkového fitness-centra v Oslu, vybaveného samými stroji a se základnou 1000 členů, sám však trénoval doma v dobře zařízené posilovně. Používal šestidenní split (pondělí & čtvrtek – hrudník a záda; úterý & pátek – paže a břicho; středa & sobota – ramena a nohy), cviky sdružoval do supersetů a trisetů. Měl značnou sílu: ve stoji vytlačil 135 kg, na šikmé lavici 145 kg a udělal 4 čelní dřepy se 180 kg. Doufejme, že letos ve zdraví oslavil sedmdesátku.

 

Sjur Hall

Sjur Hall